Blog

Z Mistrovství ČR zlato, bronz a zkušenosti

První březnový týden se nesl výrazně v duchu squashe – proběhla Mistrovství ČR mužů, žen i kategorií masters. K vidění byla spousta krásných a zajímavých zápasů, situací a úderů. Tradičně nechyběli zástupci našeho klubu a tradičně zanechali výrazné stopy. Do soutěže mužů se podruhé v kariéře kvalifikoval téměř sedmnáctiletý David Linhart, Petr Veselý se kvalifikoval podvacátéosmé a přidal i již obvyklou účast mezi masters. Kategorii masters hrál také Jaroslav Záruba. Mezi ženami startovaly hned čtyři hráčky modráckého extraligového týmu – Anna Serme, Tereza Elznicová, Tereza Široká a Sofie Hausknotzová. Irča Vanišová profotila všechny čtyři náročné dny, Petr Steiner působil v roli rozhodčího.

Anna Serme pokračuje ve svém návratu ke squashi po narození syna Timmyho, jenž příští týden oslaví třičtvrtě roku. První žena českého squashe posledních let se vrátila na kurty během podzimu, nicméně fyzicky ještě zdaleka nedosahuje výkonnosti, na kterou je zvyklá a každým týdnem objevuje, co už je možné a co ještě možné není. Squashová obec čekala, jakým výkonem se bude Ani prezentovat a jak dopadne v konfrontaci s hráčkami, které vyhrávaly na domácí scéně během její nepřítomnosti. V prvním kole nastoupila Ani s Verčou Gaultier na skleněném kurtu a poměrně s přehledem postoupila bez ztráty setu do odpoledního čtvrtfinále, kde na ni čekala týmová spoluhráčka Terka Elznicová. Terce zápas herně docela vyšel, k vidění byla spousta povedených výměn a, jak i Ani v pozápasovém rozhovoru potvrdila, Terka výrazně prověřila Anniny aktuálně slabší místa. Nicméně i poslední, třetí set Ani zvládla vyhrát a čekalo ji semifinále následující den odpoledne s Míšou Čepovou. Ta je výraznou tváří české squashové scény již od juniorských let a v této sezóně je na ní spolu s Karolínou Šrámkovou nejlepší hráčkou. Anna nastoupila do semifinálového zápasu ve velkém stylu. Hrála precizní údery, sebemenší Míšina nepřesnost znamenala výborný míč do přední části kurtu a následný tlak. A když se pod tlak dostala Ani, dokázala se z něj zpomalením hry a dobrými loby rychle dostat. Míša působila na kurtu chvílemi až bezradně, Aniččina volba úderů a jejich přesnost měly výrazně navrch nad Míšinýma rychlýma nohama. Vše fungovalo až do stavu 2:0 na sety a 5/0. Poté pod vlivem rozvíjející se únavy ztratily Anniny údery na přesnosti. Sice jen lehce, ale už to stačilo, aby se Míše podařilo více míčů doběhnout a výměny se protáhly. O to rychleji pak síly ubývaly, Míša naopak nabírala na obrátkách. Ani nechala na kurtu vše, co bylo možné, ale fyzicky na takový zápas nakonec o kousek nestačila a prohrála 2:3. Bylo pak velkým otazníkem, v jakém stavu bude pro utkání o třetí místo o 24 hodin později proti zkušené Olze Kolářové, se kterou mají již velmi dlouhou zápasovou historii. Anně se v minulosti delší dobu nedařilo Olgu porazit, pak se jí to jednou podařilo a od té doby se role otočily. Vzhledem k okolnostem byli všichni zvědaví, jak duel šestinásobné Mistryně Olgy a čtyřnásobné Mistryně Ani dopadne. A bylo na co se dívat. Potom, jakou strategii Ani předvedla v semifinále, asi nebylo velkým překvapením, kdo byl aktivnější a tvořil hru. Neznámo zůstávalo, jak úspěšná bude Olga v eliminaci Annina tlaku a zda to dokáže tak dlouho, aby Anně došly síly. Zkušené hráčky předváděly velmi pragmatický squash, věděly, co je potřeba proti té druhé hrát a pevně se toho držely. Každá výměna byla napínavá a každý set byl vyrovnaný až do konce. Po vzoru dávné minulosti mnoho lidí očekávalo, že právě takové chvíle může lépe zvládnout Olga. Nicméně Ani prokázala, že její mentální odolnost a herní vyspělost je na úrovni, jaká se od zkušených hráčů očekává a ve všech třech setech byla nakonec úspěšnější. Zasloužený bronz a předvedené výkony během celého mistrovství naznačují, že maminka Anna ještě neřekla poslední slovo.

Terka Elznicová vyhlížela letošní mistrovství také s drobnou nejistotou. Dosud se na kurtu necítila tak, jako v minulých sezónách, dobré zápasy se střídaly s méně vydařenými, tak se čekalo, jak to padne právě během republiky. V dopoledním prvním kole Terku čekala další nadějná juniorka z líhně brněnské Moravské Slavie Johana Jedličková. V prvním setu hrály obě hráčky dobře, Terka měla o něco vyšší kontrolu nad průběhem hry, držela o něco větší tlak a mohla se opřít o přesnost svých úderů, zejména v koncovce setu (11/8). Ve druhé sadě Terka předvedla stejný, konzistentní výkon, Johanka neměla skoro žádné příležitosti převzít iniciativu a na jejím projevu to začalo být znát – 2:0. Herní rozdíl ve třetím setu byl ještě výraznější, Terka stále přesná a konzistentní a soupeřka již neviděla žádné možnosti, jak s průběhem zápasu něco udělat. Odpolední čtvrtfinále přineslo duel týmových spoluhráček – Terky a Ani Serme. I přes změnu prostředí z klasického kurtu na skleněný Terka pokračovala v dobré dopolední hře a nenechala Anně nic lacino. Přesto to na českou jedničku nestačilo a následující den čekal Terku první ze dvou zápasů v pavouku o 5. – 8. místo. A nastoupila do něj skvostně! V první sadě s Tamarou Holzbauerovou byla naprosto dominantní, využívala svého kvalitního servisu a nekompromisně tlačila po každé Tamčině nepřesnosti. Bohužel pak to nějak vyplo, Terce přestala chodit potřebná délka, aby Tamču zatlačila do zadních rohů a naopak Tamča svou délku zlepšila. Obraz hry se tak otočil a bohužel pro nás tak doběhl až do konce zápasu. V zápase o 7. místo další den pak čekala Terku další týmová spoluhráčka Tea Široká.

Terka Široká se na letošní mistrovství těšila. V dosavadním průběhu sezóny odehrála mnoho povedených zápasů, obsazovala i pozice na stupních vítězů na ženských áčkách, dlouhodobě měla ze své hry radost. V prvním kole Teu čekal zápas s bývalou týmovou kolegyní Barborou Brodovou. Naše hráčka nastoupila koncentrovaně a precizně, na postupu do čtvrtfinále nebylo moc co řešit. Na skleněném kurtu pak Teu čekala druhá nasazená hráčka turnaje, a pozdější Mistryně, Karolína Šrámková. Tea pokračovala v dobrém výkonu a díky tomu jsme v prvním setu mohli sledovat hezký squash, zajímavé a dlouhé výměny, spoustu povedených úderů. Nicméně body přistávaly hlavně na stranu Káji. Ve druhém setu se obraz hry nezměnil, pokračovalo se v dlouhých a vyrovnaných výměnách, obě hráčky střídaly dobré útoky s bojovnou defenzívou. Co se změnilo, tak ukazatel skóre, které bylo vyrovnané. Bohužel v koncovce byla o něco šťastnější Kája (11/9) a tak, místo nadějného stavu 1:1, to bylo 0:2 na sety. To se nakonec ukázalo jako zlomový moment a ikdyž i ve třetím setu Tea nehrála špatně, Kája už si zápas vzít nenechala. V dohrávce o 5. – 8. místo ji pak nejdříve čekala Eva Feřteková, se kterou tuto sezónu odehrála na turnajích dva zápasy – jeden pětiseťák vyhrála Tea, jeden pětiseťák Eva. Jak to tedy asi mohlo proběhnout na republice 🙂 Tea pokračovala v dobré hře z předchozích zápasů a na konci první sady prokázala i vůli po vítězství (14/12). Druhou sadu získala dokonce 11/5 a vypadalo to velmi nadějně. Třetí sada byla opět vyrovnanější, ale tentokrát převládla vůle Evy neprohrát (8/11). Čtvrtý set pak nabídl podobný obrázek hry, jako druhý, bohužel v opačném gardu, no a šlo se do pátého. V něm byla nakonec Eva úspěšnější (11/7) a byl na řadě zápas našich Terek o 7. místo. Z výsledků vzájemných zápasů našich hráček můžeme mít těžko bujarou radost, mnohem cennější je, jak squashově zajímavý zápas je. A tento zápas squashově zajímavý byl. První dvě sady přinesly velmi vyrovnaný průběh, přesto byl stav po dvou setech 2:0 (11/8, 12/10). Rozdíl ve skóre třetího setu byl pak o něco větší, než v prvních dvou, a Tea Široká si na letošním mistrovství zajistila 7. místo, Terka Elznicová brala 8., což jsou pozice, které našim hráčkám patřily i na českém březnovém žebříčku.

Sofi Hausknotzová, poslední modrácká účastnice mezi ženami, se dokázala mezi šestnácku hráček MR kvalifikovat zejména svými posledními výsledky na turnajích a extralize během února. Do prvního kola jí los přisoudil nasazenou Evu Feřtekovou. Sofi odehrála na skleněném kurtu velmi pěknou partii, nicméně Eva své nasazení potvrdila. Další pěkný zápas sehrála Sofi hned následně, proti další nasazené hráčce Natálii Babjukové, kterou v prvním kole vyřadila nenasazená Olga Kolářová. I proti Naty ukázala Sofi, jak se za poslední měsíce herně posunula, zejména díky nastavení mysli. V předváděné hře ji ani tolik neomezovala fyzická kondice, kterou vnímá teď trochu hůře, když se více soustředění na přípravu na maturitu než sportovní trénink. V dalších dvou utkáních o umístění přinesla dobrá hra už i vítězství, dokonce bez ztráty setu. Nejprve nad Kateřinou Muchovou a poté i s Johanou Jedličkovou, když Sofi zvládla udržet zejména vyrovnané koncovky prvního a třetího setu. A po zásluze brala 13. příčku.

David Linhart se zúčastnil svého druhého Mistrovství ČR mužů. Loni se kvalifikoval tak nějak mimo děk, když mu účasti na mužských turnajích vynesly kvalifikaci mezi nejlepší dvaatřicítku neplánovaně. V této sezóně už do této skupiny hráčů bezesporu patří. Dvacátá příčka na žebříčku mu dokonce přisoudila roli nasazeného hráče šampionátu. Toho David využil, když v prvním kole vyřadil nenasazeného Pavla Jakubů 3:0 na sety. Ve druhém kole už ho čekal jiný kalibr – Ondřej Uherka, šestý hráč českého žebříčku. David si na skleněném kurtu nepočínal špatně, ale ke své standardní hře se přiblížil jen chvílemi, když ho většinu času vyvádělo z koncentrace prostředí skleňáku – 0:3. Hned následující den mohl mít příležitost se s prostředím vyrovnat lépe, Marek Koutník mu však zápas bohužel skrečoval. David se přestěhoval opět na klasický kurt, kde o postup do finále platu vyzval Michala Bodiše. Kluci hráli vyrovnaně, David sice se svým herním projevem spokojený nebyl, což ho v některých chvílích zbytečně brzdilo, nicméně první dva sety ztratil nejtěsnějším rozdílem 10/12, 9/11. Třetí set Michal doklepl třínulku a Davida čekal závěrečný zápas o 11. místo, opět na skleňáku. S Petrem Markem to byl tradičně zajímavý squash, David vstoupil do utkání výborně – 11/6. Pak se Petr na kurtu trochu stabilizoval, kontroval ziskem druhé sady 11/6 a získal i vyrovnanější třetí dějství 11/8. Ve čtvrté sadě byl iniciativnější opět David. Bylo vidět, že se s podmínkami specifického kurtu už lépe srovnal a vyhlíželi jsme pátý set. Bohužel těsnou koncovku čtvrtého setu nakonec zvládl lépe soupeř (13/11). David odehrál dobrý turnaj, většinu času předváděl svůj dobrý squash, přivykl na podmínky skleněného kurtu a jen kousíčky ho dělily od lepšího výsledku.

Petr Veselý, jenž v této sezóne nastupuje za prvoligový tým Squash MODRÝ SVĚT W, se letos zúčastnil svého 28. Mistrovství ČR a pošestnácté si k tomu střihnul i účast v kategorii masters, ve které obhajoval loňský titul v kategorii 50+, respektive i všechny tituly z předchozích patnácti let. Pavouk mužů začal ve středu a zápasy v něm měl Petr opravdu výživné. Nejprve zvládl v první kole přehrát mladíka Adama Sinkuleho, sice 3:0 na sety, ale dva sety šly přes koncovku 11/9. Ve druhém kole se nezalekl jasného favorita a reprezentanta ČR na okruhu PSA Ondřeje Vorlíčka. Vlastně se utkali běžec s běžcem. Co na tom, že jeden z běžců byl o více jak polovinu mladší. Petr odehrál velmi důstojnou partii, ve které zaznamenal dokonce 16 bodů. V pavouku o 9. – 16. místo, který Petr zvládnul dohrát ve čtvrtek, ho čekal pozdější jasný vítěz této části pavouka David Zeman, tentokrát Petr zaznamenal bodů „jen“ čtrnáct. V následujícím utkání si pak sřihnul napínavý pětiseťáček s Michalem Karešem – 11/8, 8/11, 9/11, 11/9, 9/11. Nakonec obsadil 15. příčku, když k němu v pavouku doputovala skreč Marka Koutníka. S těmito dvěma dny v nohách, ruce a všem, pak Petr v pátek začal svou jízdu v Masters. Jako druhý nasazený hráč měl volné první kolo, ve čtvrtfinále si pak bez ztráty květinky poradil s Milanem Teclem. V sobotu přehrál obdobným způsobem v semifinále Davida Orálka, aby se ve finále utkal s tradičním masters rivalem Láďou Buriánem. Petrova jízda se zadrhla ve třetím setu, který získal Láďa 11/9 a cesta za šestnáctým titulem v řadě se začala komplikovat. Následující set šel také do vyrovnané koncovky. Tu ale Petr zvládl 11/9, zvítězil a šestnáctý masters titul má doma.

Jarda Záruba startoval v kategorii Masters 60+ a po zdravotních peripetiích posledních týdnů byl rád, že se vůbec mohl turnaje zúčastnit. Ale jak tohle na Jardu krásně funguje… Bez očekávání a s čistou hlavou hrál velmi efektivně, vítězné údery byly s nepřesnými vesměs v rovnováze a ve čtvrtfínále z toho hned byla radost. První set s nasazeným Jaroslavem Novotným sice Jarda ztratil 8/11, poté ale otočíl na 2:1 na sety (6, 6). Čtvrté dějství bylo dramatem, jaké si Mistrovství ČR zaslouží. A k naší radosti ho Jarda zvládl 11/9. Následné semifinále začalo stejným způsobem – první set pro nasazeného Dušana Kotoru 11/8. Druhá sada pro Jardu 13/11 a náš borec byl opět ve hře. Dokonce získal výrazným rozdílem i třetí sadu a postup do finále byl nadosah. Bohužel Jardovi proti běhavému Dušanovi už opravdu došlo a bylo potřeba seskupit síly na utkání o placku za třetí místo. Jarda síly našel a s Vladimírem Kolegarem odehráli v podstatě remízovou partii, ve které rozhodovalo pár drobností na konci všech setů. Po vývoji 11/9, 12/10, 9/11, 11/8 nakonec slavil soupeř. Ač bez medaile, Jarda odehrál vyrovnaně se dvěma borci ze stupňů vítězů, vydržel tři vyrovnané zápasy během jednoho dne a zůstal zdráv – dá se říct, že vyhrál.

Největší událost domácí scény jednotlivců je tedy pro tento rok za námi. Během jara ještě vyvrcholí boje o mistrovské tituly týmů (více o ženách zde), tituly jednotlivců U23 a na mezinárodní scéně proběhnou Mistrovství Evropy týmů, na všech akcích je možná účast i modráckých hráčů a hráček.

Fotogalerie MR 2024 od Irči Vanišové na FB squashPage.net

Kompletní výsledky MR 2024 zde

Videozáznamy zápasů našich hráčů na MR 2024:

Anna Serme vs. Olga Kolářová – zápas o 3. místo – utkání začíná na záznamu v čase 2 minuty a 20 vteřin zde
Terka Elznicová vs. Tea Široká – zápas o 7. místo – utkání začíná na začátku záznamu zde
Sofi Hausknotzová vs. Kateřina Muchová – plate o 13. – 16. místo – utkání začíná na začátku záznamu zde
Tea Široká vs. Eva Feřteková – plate o 5. – 8. místo – utkání začíná na záznamu v čase 1 hodina a 34 minut zde
Terka Elznicová vs. Tamara Holzbauerová – plate o 5. – 8. místo – utkání začíná na záznamu v čase 2 hodiny a 35 minut zde
David Linhart vs. Petr Marek – zápas o 11. místo – utkání začíná na záznamu v čase 3 hodiny a 49 minut zde
Anna Serme vs. Michaela Čepová – semifinále – utkání začíná na záznamu v čase 2 hodiny a 11 minut zde
Anna Serme vs. Terka Elznicováčtvrtfinále – utkání začíná na záznamu v čase 4 hodiny a 4 minuty zde
Tea Široká vs. Karolína Šrámková – čtvrtfinále – utkání začíná na záznamu v čase 8 hodin a 17 minut zde
Petr Veselý vs. David Zeman – plate o 9. – 16. místo – utkání začíná na záznamu v čase 3 hodiny a 28 minut zde
Sofi Hausknotzová vs. Eva Feřteková – 1. kolo – utkání začíná na záznamu v čase 1 hodina a 47 minut zde
Anna Serme vs. Veronika Gaultier – 1. kolo – utkání začíná na záznamu v čase 4 minuty a 30 vteřin zde
Petr Veselý vs. Ondřej Vorlíček – 2. kolo – utkání začíná na záznamu v čase 7 hodin a 53 minut zde
David Linhart vs. Ondřej Uherka – 2. kolo – utkání začíná na záznamu v čase 5 hodin a 22 minut zde
Petr Veselý vs. Adam Sinkule – 1. kolo – utkání začíná na záznamu v čase 1 hodina a 36 minut zde