Blog

Ženy obhájily extraligový titul 🏆💪

Hráčky letňanského klubu SK Squash Modrý svět obhájily loňské prvenství v nejvyšší soutěži družstev žen ČR. O víkendu 18. – 19. května absolvovaly v brněnském Sportcentru Ivanovice úspěšně Play-off, do kterého postoupily po základní části ze druhého místa (více zde, a z předchozího průběhu sezony zde).

V sobotním semifinále Modračky nastoupily od 12 hodin proti domácímu Moravská Slavia Dream Teamu. Hrálo se v klasickém pořadí – nejprve hráčky na pozici 3, pak jedničky týmů a v případě nerozhodnutého stavu rozhodují dvojky. Na pozici trojek nastoupily za domácí Petra Václavková a za náš výběr Terka Široká. Tea rozehrála play-off stylem precizní uragán a v prvním setu neztratila bod. Otěže zápasu držela pevně i v následujících sadách a zapsala první týmovou výhru – 1:0 na zápasy. Semifinále pokračovalo zápasem týmových jedniček. V očekávaném duelu se střetly jednička a trojka českého žebříčku – Anna Serme a Karolína Šrámková. První dva sety byly maximálně vyrovnané a po dramatických koncovkách každá z hráček ukořistila jeden (12/10, 9/11). V dalším průběhu získavala většinu výměn na svou stranu naše jednička Ani Serme a stvrdila postup do finále. Za rozhodnutého stavu si ještě zahrály dvojky, Kači Týcová si zvykla na místní kurty v příjemném zápase s šikovnou juniorkou Johankou Jedličkovou.

V souběžně hraném druhém semifinále bojovaly o postup týmy Girl power a Viktoria Brno. Střihly si tak reprízu utkání z posledního víkendu základní části, kdy rozhodovala až napínavá koncovka pátého setu mezi dvojkami, kterou Tamara Holzbauerová sebrala Sofii Zrazhevské 13/11 a přiklonila výhru k Girl power. Oba týmy nastoupily ve stejném složení i v Play-off. Zápas trojek mezi Evou Feřtekovou (Gp) a Mišou Malinovou (VB) byl na body vyrovnanější než dubnový duel, druhá sada šla dokonce přes desítky (13/11), nicméně Eva to zvládla opět bez ztráty setu. Udržet šance Viktorky na finále se jala Michaela Čepová proti Natálii Babjukové. I tady se opakoval výsledek z dubnového klání – 3:1 na sety pro Míšu. A co na to Tamča Holzbauerová se Sofií Zrazhevskou? První set dal naprosto jasně připomenout dubnový vyrovnaný mač – 13/15. Tamara měla v prvním setu několik gembolů, které nevyužila. A zřejmě to v ní trochu zůstalo, protože v dalším průběhu působila nejistě a méně koncentrovaně. Toho Sofiia využila a oplatila měsíc starou porážku – tým Viktoria Brno Erin´s Flag se stal nedělním finálovým soupeřem v cestě za obhajobou.

Pro sobotu bylo tedy hotovo, přišel čas na doplnění živin, relax a přípravu na nedělní finále. Po odjezdu ze squashe nemohla v Brně chybět zastávka ve Forky´s, pak už následoval přesun do blízkého Krumvíře, kde modrácká výprava strávila příjemné odpoledne i večer. Městečko Krumvíř přivítalo převážně sluníčkem, krátká přeháňka byla osvěžením, a nabídlo parádní zázemí. Po procházce a posezení venku přišla na řadu večeře a stolní hry. Závěrečné Activity byly víc než vyrovnané – o vítězi rozhodla až poslední úloha pro všechny, kterou po 52 vteřinách nepřesných tvarů rozčísla Kačí: „Matka zem.“ Spát se šlo s dobrou náladou a po poklidném ránu se tým přesunul zpět do Brna, do Ivanovic, na squash, k finále Extraligy žen 2024.

Finále vypuklo v neděli ve 13 hodin. Na pozici trojek nastoupily naše kapitánka Terka Elznicová a Míša Malinová za Viktorii Brno Erin´s Flag. Terka byla úspěšná ve své nátlakové hře, opírala se o dobrou délku svižných lajn i kros lobů, vytvořené pozice na prostředku aktivně využívala. Soupeřka na kurtu nechala všechno, ale Terku se jí výrazněji zatlačit nepodařilo. Ta měla po celý zápas více sil a přesnější ruku a proměněným mečbolem přiblížila tým o krůček blíž k poháru. Na kurt nastoupily jedničky týmů, aktuální číslo jedna českého žebříčku Anna Serme a číslo dvě Míša Čepová. Zápas nabídnul zajímavý squash. Anna byla ve výměnách kreativnější, ale disciplinovaná. Míša tradičně vyběhávala a vracela téměř vše. Hrálo se dlouho a trpělivě. V koncovkách prvních dvou setů slavila úspěch Annina aktivní hra, opřená o přesné a brzy hrané míče. Míša moc tlaku nevytvořila, jakoby nevěděla, co víc už zahrát. Možná i tato frustrace přispěla k výrazné Annině převaze ve třetím dějství a druhý titul v řadě byl doma!! Na druhém místě tedy letos končí Viktoria Brno, třetí místo z loňska obhájily hráčky SCC-HK Girl power.

 

Za rozhodnutého stavu, se ještě neobvykle dohrával zápas dvojek. Domluvily se na tom obě protagonistky, které si chtěly zahrát, když vážily cestu. Kači Týcová zvládla se Sofií Zrazhevskou přesvědčivě první sadu, ve druhé lehce polevila a tak rozhodovala třetí. Napínavou koncovku Kači zvládla a uzavřela stav finále na 3:0 na zápasy.

Modrácká děvčata uzavřela sezonu 2023/2024 nejlepším možným způsobem. K titulu opět přispěly všechny hráčky, v průběhu sezony se hojně střídaly a podporovaly. Nejvíce zápasů odehrála kapitánka Terka Elznicová, která tým vedla do všech zápasů kromě semifinále Play-off. V Play-off pak vůbec poprvé za více než dva roky, kdy jsou spolu na modrácké soupisce, nastoupily v jednom utkání Anna Serme a Kači Týcová. Kromě squashově úspěšného května se našim hráčkám dařilo i na studijním poli – Tea Široká zvládla za samá áčka bakalářské státnice a Sofi Hausknotzová s Evčou Klimešovou úspěšně prošly maturitními nástrahami. A jaké jsou squashové cíle na příští sezonu? Zlepšovat se, dobře si zahrát, držet spolu a pokusit se o zlatý hat-trick 🙂