Blog

Modrácké ženy odstartovaly extraligu 2022/23

Zatímco junioři hráli o prvním říjnovém víkendu na turnaji v Praze (více zde), hráčky týmu Squash Modrý svět E vyrazily na první zápasy extraligy této sezóny do Brna. Minulý ročník byl pro modrácké ženy opět úspěšný, když odehrály mnoho kvalitních a zajímavých zápasů a na konci se radovaly z titulu vicemistryň ČR. Tým nyní vstupuje do své šesté extraligové sezóny, s dosavadní bilancí jednoho titulu, dvou stříbrných míst a dvou bronzových. Měl by se opírat opět o zkušené hráčky Annu Serme, Kači Týcovou a Terez Elznicovou, novou kapitánku. Jako v minulé sezóně, dostanou vedle nich prostor mladé tváře českého squashe a členky juniorské reprezentace ČR Sofča Hausknotzová, Anet Sezemská a Eva Klimešová. Na soupisce jsou ještě modrácké stálice Terka Šlehoferová, Týna Vohánková a Irča Vanišová. Dlouholetá kapitánka Jana Sigačevová, jejíž dosud poslední zápas v únoru 2020 byl vítězný, se bohužel aktivně zapojit nemůže a tým podporuje ze zálohy.

Poslední přípravy na první extraligový víkend probíhaly již od čtvrtka, kdy do Modrého světa přijela Kači Týcová a dva dny v klubu dvoufázově potrénovala. Do tréninku se zapojila i Terez Elznicová, ikdyž odeznívající nemoc ji stále výrazně limitovala v dýchání. V sobotu ráno vyrazila obě děvčata vlakem do Brna, kde se potkaly se třetí členkou sestavy pro tento víkend Sofčou Hausknotzovou.

Do prvního utkání sezóny se náš tým postavil proti ostravskému Fajne. Kači Týcová, bohužel stále v roli trojky, protože jí chybí v českém žebříčku body z místních turnajů a na světovém žebříčku se ještě nedrží v první stovce, si v probouzecím tempu poradila s Polkou Aleksandrou Galwa (11/3, 11/3, 11/1). První zápas sezóny tedy vítězný a získat celkové vítězství se pak snažila jednička Terez Elznicová proti Terce Široké. Terez měla výborný vstup do zápasu (11/4) a ikdyž druhou sadu prohrála 7/11, po další (11/8) vedla 2:1 na sety. Bohužel ve čtvrté a páté sadě se projevil neideální stav těla po nemoci a s Fajne bylo srovnáno na 1:1 na zápasy. Rozhodující zápas pak sehrály dvojky obou týmů, Sofča Hausknotzová a Bára Brodová. Byla to opravdu vyrovnaná podívaná, ve které měla těsně navrh ostravská hráčka 11/7, 14/12, 11/9. Bohužel ani druhé utkání nedopadlo pro modrácký tým vítězně. Ačkoli Kači opět přinesla jasný bod výhrou nad Veronikou Gaultier (1, 7, 3), Terez se Sofčou nenavázaly. Unavená Terez podlehla 0:3 na sety Káje Šrámkové a Sofča nestačila v repríze loňského finále play-off na Elišku Jičínskou, ale dokázala na ni uhrát více bodů (4, 9, 6). Při celkovém sobotním hodnocení lze říct, že děvčata podala slušné výkony, ale v některých chvílích ještě kousek chyběl.

V neděli se již dočkala prvního týmového vítězství. Proti Prague United zapsaly jasné výhry Kači proti Tereze Siegelové a Terez proti Lucce Luksové. Sofče se i přes velmi vyrovnaný druhý set (10/12) se Zuzkou Severinovou vyhrát nepodařilo. Nicméně tým získal do tabulky celkové vítězství 2:1 na zápasy. Posledním utkáním prvního hracího víkendu byly zápasy s domácími Viktoria Brno. Naše řady bohužel musela opustit Kači, když se vracela předčasně do Německa. Místo ní ale přijela pomoct Eva Klimešová. Ta nastoupila na pozici tři, takže poslední týmové utkání rozehrála. Proti Rianě Alexové to měla velmi těžké, přesto si dobře zahrála a získala další cenné zkušenosti. V následujícím zápase jedniček to bylo velmi vyrovnané. Terez dokázala proti Kristýně Vykouřilové urvat první dva sety 11/9 a 12/10. Třetí set získala Kristýna 12/10 a snížila na 1:2 na sety. Další komplikace však Terez nepřipustila a ziskem čtvrtého setu 11/6 zápas ukončila a srovnala celkový stav na 1:1 na zápasy. Opět tedy rozhodovaly hráčky na pozici dvojek – Sofča s Marikou Doubravovou. Marika odehrála utkání naprosto bravurně a nedala Sofče výraznější příležitost. Tým tak za víkend uhrál jedno vítězství a třikrát odešel poražený, nicméně všechny porážky byly 1:2 na zápasy, což přináší do průběžné tabulky více bodů, než porážka 0:3. Důležité je držet v tabulce pozici top 4, která bude po základní části znamenat účast v play-off (20. – 21. května 2023). Tu modrácký tým aktuálně drží a rozdíly mezi týmy jsou zatím minimální. Rozhodnou další tři hrací víkendy základní části.

Další hrací víkend se extraligové zápasy budou hrát v Modrém světě! Nejlepší české hráčky budete moct sledovat v akci v sobotu 19. listopadu od 12, od 15 a od 18 hodin.

Ještě předtím, a to už za chvíli, se v Modrém světě představí týmy mužů. Tento víkend (15. – 16. října) nastoupí v sobotu tým W, který loni postoupil do první ligy a první zkušenosti s touto vyšší soutěží bude sbírat v domácím prostředí. Sobotní zápasy začnou ve 12 hodin. Předpokládaná sestava modráckého týmu je David Linhart, Miloš Liška, Terez Elznicová, Lukáš Gašparík a Petr Povolný. V neděli pak v Modrém světě nastoupí třetiligový tým Y, který své zápasy odehraje od 10 a od 12 hodin. V akci by měli být hráči Lukáš Kučiak, David Stíbal, Petr Povolný, Honza Víšek, Michal Kuna a Honza Víšek mladší.