Blog

Xko vstoupilo do další sezóny ve 2. lize

Do sezóny vstoupily také čtyři modrácké týmy v lize mužů. O uplynulém víkendu 15. a 16. října byla odehrána čtyři kola, tedy čtvrtina soutěže. Postupně si v reportech přiblížíme, jak si týmy o prvním hracím víkendu vedly. Jako o prvním informujeme o týmu X, který již několik sezón drží druholigovou příslušnost. Udržet ji i nadále a hrát zajímavé zápasy je tradiční cíl kapitána Honzy Bílého a jeho družiny. Níže si můžete přečíst sobotní postřehy Petra Ščučínského a nedělní od Honzy Bílého.

15. 10. 2022, reportér Ščuča – Léto je pryč, do zimy (a důchodu) daleko, tak přišel čas na squashový ligový víkend. Kurty v Poděbradech se odstěhovaly do Rumunska, takže tamější tým našel nové útočiště v Sadské. Tým Squash Modrý Svět X nastoupil k dalšímu druholigovému klání proti Áčku z Poděbrad a Žíznivému velbloudovi z Čimic v sestavě #1 Tom Zach,  #2 Petr Steiner, #3 kapitán Johny, #4 Ščuča, a jako psychická nehrající podpora taky Don Juan.

Začal Johny proti Čimicím. S Lukášem Keslem si poradil vcelku bez problémů svojí typickou START/STOP hrou – 3:0 na sety, na zápasy 1:0. Pokračoval Petr Steiner proti Poděbradům, které proti nám postavili Honzu Vacka. Petr začal vlažně, ale celý zápas hru bez větších problémů kontroloval a došel si pro výhru 3:0, na zápasy 1:0. Ščuča obléknul nový dres a šel zkontrolovat soupeře z Poděbrad. Honza Smékal – vášnivý cyklista, snaživý squashista, který vybral všechno, moc netvořil, a spíš čekal jak to dopadne. Ščuča se nenechal v prvním setu rozhodit a soupeřem smékal z rohu do rohu. Druhý set taky relativně s přehledem, ovšem jen do stavu 10/5. Pak už se Ščuča viděl v restauraci u svíčkové se šesti, a tak tak to doklepal 12/10. Soupeř vycítil šanci, a začal toho vybírat ještě víc. A hlavně míň kazil. Za stavu 8/8 ve třetím setu soupeř zahrál dlouhý kros, který se odrazil až o zadní sklo – Ščuča to chtěl mít už za sebou, tak se rozhodnul dát ránu… a trefil. Bohužel přímo nad koleno soupeře, který stál tak metr před ním. Hlavně, že jsme to asi 20 minut probírali ve středu na tréninku… Soupeře to nakoplo, ale naštěsti – jak se říká u nás v Modráku – to Ščuča dal na morál – 11/9. 3:0  na sety, na zápasy s Poděbrady 2:0. Petr Steiner v pohodovém tempu přinesl týmu další bod za výhru 3:0 proti Michalovi Polákovi z Čimic. Ano, ptáte se správně – Michal je bratr Matěje, jen mu squash zatím tak moc nejde. Na zápasy 2:0.
Tom vs. Matouš Dlouhý z Poděbrad. Zas tak dlouhý nebyl, ale určitě to byl Matouš, protože kdo jiný by hrál se štítem v kategorii Masters. Jeden soupeř jezdil po kurtu, druhý jezdil tak maximálně pár let zpátky na rodinnou dovolenou. Ve třetím setu se Tom vzmužil, ale prostě neměl den, 1:3, na zápasy 2:1. Ščuča vs. Gregory Macroux z Čimic – tady není moc o čem psát, soupeř měl problém se zády, takže zápas proběhl v přátelském a hlavně tréninkovém tempu, 3:0, na zápasy 3:0. Johny vs. Matěj Kolpak z Poděbrad. Ten se měl jmenovat Dlouhý a měl hrát se štítem, mají to tam v Poděbradce nějaké popletené. Johny pokračoval v nastaveném tempu (čti „bez tempa“) a měl velké štěstí, že soupeř kazil z vyloženě nalitých pozic. 3:0, konečný stav na zápasy 3:1. Zakončit to měl Tom proti Michalu Jeníkovi z Čimic. Neviděl jsem začátek, ale jak znám Michala, tak šel do úderů jak buldozer a mlátil do míče jak hluchý do vrat. Při jedné situaci do sebe kluci štouchli a Toma přešla chuť na squash (i když v sobotu jí stejně moc neměl) a jenom to odchodil s tím, že si nechtěl nechat zničit záda. Protože jsem neviděl onen sporný moment, tak bych to jako nezaujatý pozorovatel popsal, že Tom to uhrál na Valacha. 0:3, na zápasy 3:1. Nicméně to byl hodně úspěšný začátek ligy – 2x 3:1, 10 bodů do tabulky a v ní průběžné druhé místo. Jen tak dál!

16. 10. 2022, captain Johny White – Po výsledkově vydařené sobotě nás čekalo v nedělí trojutkání s domácím Hamrem a hosty z Prague United. Petra Steinera vystřídal v sestavě Kazdič. A právě on nastoupil v zápase č. 1 proti domácimu Nožkovi. Nabuzen dvěma sobotními výhrami ze 3. ligy se směle pustil do boje s nožkami soupeře. V prvním setu sice nestíhal tempu, ale druhý set se zahřál na provozní teplotu a lítal, jak zamlada. Přineslo to své ovoce v podobě vítězného druhého setu. Soupeř hoden svému jménu běhal a běhal a bohužel Kazdič nepokračoval v nastaveném tempu z druhého setu a třetí a čtvrtý set prohrál. 1:3, 0:1 pro Hamr. V souběžně hraném utkání měl Ščuča za soupeře Karbana z Prague United. Ščuča rozehrál pěkný karban a ačkoliv měl párkrát namále, tak si výsledek zkušeně pohlídal, 3:0, 1:0 s Prague United.
Na kurt se také podíval Tom proti Vlastovi Kozákovi z Hamru. Škoda dvou prvních setů, které se rozhodovaly v koncovce a skončily v náš neprospěch, třetí set už byl bohužel jasnou záležitosté soupeře. Tady by nám ten set ve finále pomohl k celkové výhře nad Hamrem, škoda. 0:3, 0:2 Hamr. Ščuča v rychlém sledu za sebou odehrál svůj druhý zápas dne. Soupeřem mu byl domácí Pepa Fanta. Pepova taktika, tlouct jak hluchej do vrat, neslavila úspěch, Ščuča předvedl svůj taktický um a celkem v klidu si dokráčel (někdy i doběhl) k výhře 3:0, 1:2 Hamr.
Na kurt se konečně taky dostal Johny proti domácímu Kudelovi. Úkol zněl jasně, vyhrát minimálně 3:1. První set byl ale v režii domácího hráče a tak se tlak stupňoval. Soupěř měl často problémy s koncentrací a několik sporných momentů ho dokázalo poznamenat na několik dalších výměn. Výsledkem byl můj vyhraný druhý set. Ve třetím setu se bohužel opakoval scénář z prvního a soupeř téměř nechyboval. V tuto chvíli bylo jasné, že Hamr neporazíme. Nicméně zápas pokračoval dál a zlomil se v setu čtvrtém, kdy správné rozhodnutí rozhodčího soupeře naprosto vyvedlo z míry a set odchodil. Pátý set byl klasicky na morál a proto jsem ho vyhrál. 3:2, 2:2 Hamr prohra.
Kazdič šel zachraňovat čest proti Smíškovi z Prague United. Zápas jsem z důvodu vlastního zápasu neviděl, ale Kazdič bohužel prohrál 0:3, 1:1 Prague United. Johny si hned šel odbít další zápas proti Radkovi Douchovi z Prague United. Můj kamarád z bývalé VŠligy a bývalý juniorský reprezentant mi bohužel nedal moc šancí na úspěch. Příležitost přišla pouze ve druhém setu za stavu 9/8, nicméně po obratu v koncovce a vyhraném třetím setu nebylo o čem, 0:3. 1:2 Prague United. Tom měl před sebou poslední zápas dne proti Pavlovcovi z PU. Pouze výhra 3:0 by živila naději na výhru 2:2 na zápasy. Ale to po prvním setu vzalo za své a ačkoliv měl Tom v dalších setech několik šancí získat alespoň set a zápas zdramatizovat, tak koncovky mu opět nevyšly. 0:3 na sety, na zápasy 1:3 PU.
Celkově po čtyřech odehraných utkáních bilance 2 výhry a 2 prohry, pozitivní bilance zápasů 9:7 a pěkné 5. místo s minimální ztrátou na čelo.