Blog

Vicemistryně ČR 2022 jsou z Modrého světa

O víkendu 14. – 15. května proběhlo v Brně Play-off extraligy žen 2021/22. Po základní části, do které v barvách Modrého světa zasáhl nejvyšší počet hráček v jedné sezóně, patřilo týmu druhé místo a semifinále play-off tak hrál proti třetímu týmu v pořadí, domácímu týmu Viktoria Brno. Druhou semifinálovou dvojici tvořily po základní části první tým Girl power a čtvrtý Moravská Slavia.

Během sezony nastoupilo za Modrák průběžně 6 hráček – Anna Serme, Terez Elznicová, Kači Týcová, Sofča Hausknotzová, Anet Sezemská a Eva Klimešová. Pro play-off jsme však museli postrádat rovnou polovinu z nich. Anna Serme v sobotu startovala na Mistrovství světa v Egyptě a Anet Sezemská s Evou Klimešovou reprezentovaly ČR na Mistrovství Evropy do 15, respektive do 17 let. Navíc Kači Týcová na květnovém světovém žebříčku vypadla z TOP 100, což předsazuje hráče na přední pozice v týmu a musela tak nastoupit na pozici trojky, kde ostatní týmy málokdy mají nejsilnější hráčky. Základní sestava pro sobotní semifinále tedy byla 1. Terez Elznicová, 2. Sofča Hausknotzová, 3. Kači Týcová.

Jako první nastoupily tradičně trojky obou týmů. Za Viktorii Brno nastoupila slovenská hráčka Klára Kohlerová, která se proti Kači Týcové snažila hrát razantně a nízko nad tin. Udělala však mnoho chyb, navíc Kači svojí kvalitní základní hrou neposkytla Kláře těméř žádné snadné pozice a první set získala Kači poměrem 11/4. Ve druhé sadě trochu ubylo chyb od soupeřky a povedlo se jí více winnerů, přesto Kači získala druhý set 11/7 poměrně s přehledem. To se trochu promítlo do třetí sady, kdy Kači snížila koncentraci a naopak Klára nic nevzdala – byla z toho dramatická koncovka, kterou však Kači zvládla a ziskem třetí sady 12/10 ovládla celý zápas 3:0 na sety a tým se ujal vedení 1:0 na zápasy. K postupu do finále bylo tak potřeba vyhrát ještě jedno utkání.

Následující zápas obstaraly jedničky obou týmů – naše Terez Elznicová a domácí Kristýna Vykouřilová. Tyto hráčky spolu hrají docela často, během roku 2022 šlo již o čtvrtý vzájemný zápas. Ten poslední odehrály týden předtím na mistrovském turnaji žen kategorie A, kde se potkaly v semifinále. A stejně jako předchozí zápasy, i ten poslední byl velmi vyrovnaný – Terez vyhrála po opravdu těsných setech 9/11, 12/10, 12/10, 11/7. Zřejmě všechny tak překvapil vývoj jejich střetnutí během play-off, kdy Terez vlétla na kurt jako uragán, hrála neskutečně přesně do zadních rohů a nedala Kristýně jediný centimetr, z čeho by mohla pomýšlet na přesný útok. Není neobvyklé, že jeden z hráčů vletí do zápasu takto skvěle a druhému trvá trochu déle, než se chytí, nicméně jednostranný obraz hry vydržel celé dva sety, které Terez získala 11/3 a 11/1. Do třetí sady se Kristýně podařilo smršť Terčiných přesných úderů brzdit, když se vytáhla více k téčku, hrála údery o něco dříve a nenechala se tolik tlačit do zadních rohů. Vyrovnaný vývoj třetí sady zastavila situace za stavu 3:5 z našeho pohledu, kdy Kristýna odehrála razantní úder a v plném došvihu trefila blízko stojící Terez do hlavy do spánku. Takové situace se mohou stát a Kristýna za ní nemůže, otřesená Terez však musela odejít z kurtu a dát se dohromady během poskytnuté přestávky na ošetření. Naštěstí Terez mohla po několika minutách pokračovat ve hře, ale od jejího návratu na kurt sbírala body jen soupeřka a skóre se dostalo až do stavu 10/3 pro Kristýnu. Pak se povedlo Terez vyhrát výměnu, nicméně za stavu 4/10 byly vyhlídky na zisk třetího setu nízké. Za stavu 5/10 přišla další kolizní situace. Terez hrála na prostředku kurtu volej vysoko nad hlavou a když vrátila svou raketu do základní pozice, kolem probíhající Kristýna do rakety naběhla a během několika okamžiků jí na čele vyrazila jasně viditelná boule. Nicméně Kristýna ve hře pokračovala a Terez pokračovala v nenápadném stahování bodové ztráty. Za stavu 10/10 bylo opět otevřené, kdo třetí set získá. Naší hráčce se podařilo dotáhnout dlouho bodou šňůru a ačkoli už to za nepříznivého stavu čekal málokdo, získala poslední set 12/10 a po výsledku 3:0 na sety jsme mohli slavit postup do finále. Na poslední zápas dvojek Sofči Hausknotzové a Mariky Doubravové se pak ani symbolicky nedostalo, když Marika za rozhodnutého stavu nenastoupila. Záznam ze sobotního semifinále můžete shlédnout zde.

V souběžně hraném druhém semifinále si tým Moravská Slavia zajistil finále postupem přes obhájkyně titulu Girl power, když na pozici trojek Veronika Gaultier trochu překvapivě porazila Tamaru Holzbauerovou a následně v zápase jedniček dobře hrající a bojující Naty Babjuková nestačila na Olgu Kolářovou 1:3 na sety. Byli jsme moc rádi, že se nám podařilo uspět v semifinále proti domácím hráčkám, ale také jsme tušili, že finále bude mnohem těžší. Chtěli jsme tedy udělat maximum, aby do něj Modrý svět nastoupil v nejsilnější možné sestavě, která by měla výraznou šanci získat ligový titul. Po vypadnutí Anny Serme v sobotním kole Mistrovství světa v Egyptě byl připravený její přesun do Brna, ale velmi omezujicí zranění ji bohužel do hry nepustilo a tak jsme do nedělních finálových klání nastoupili v sobotní sestavě.

Jako první nastoupily opět trojky – Kači Týcová a Veronika Gaultier. Kači byla v utkání opět jasnou favoritkou a svou roli jednoznačně potvrzovala v prvním i ve druhém setu – 11/2, 11/4. Stejně jako Klára Kohlerová v sobotu, ani Veronika Gaultier se s takovým vývojem nesmířila a výrazně zlepšila délku úderů do zadních rohů a hlavně byla ve výměnách mnohem trpělivější a udělala mnohem menší počet chyb než doposud. Přesto dokázala Kači vyhrát i třetí sadu, 12/10, a poslala Modrý svět do vedení 1:0 na zápasy.

Na Terez Elznicovou čekala těžká výzva, porazit zkušenou a kvalitní hráčku Olgu Kolářovou. Olga byla poměrně výraznou favoritkou zápasu, nicméně průběh první sady byl udivující. Terez pokračovala v úžasné hře, kterou předváděla v sobotu, zejména v dokonale přesných míčích do zadních rohů a následném jistém zakončení. Olga Kolářová zaznamenala první bod za stavu 0/9. Následovalo dalších šest bodů pro Olgu, ale za stavu 9/7 se Terez opět srovnala a získala první sadu 11/7. Druhá sada nabídla velmi atraktivní squashovou podívanou a vyrovnaný průběh, nicméně Olze se neustále dařilo být průběžně ve vedení minimálně o bod. Terez se ji nepodařilo dostihnout a po setu 11/8 pro Olgu bylo srovnáno 1:1 na sety. Terez to trochu vzalo vítr z plachet a bylo vidět, že ve třetí sadě si nevěří tolik jako v předchozích dvou setech. Olga se poměrně jasně (11/2) ujala vedení 2:1 na sety. Terez se pak srovnala v průběhu čtvrté sady, ale na dotažení Olčina náskoku už to nestačilo a po setu 11/6 bylo finále srovnané 1:1 na zápasy.

Rozhodující zápas o letošní titul tak čekal na týmové dvojky – Sofču Hausknotzovou za Modrý svět a Elišku Jičínskou za Moravskou Slavii. I toto utkání mělo výraznou favoritku, kterou byla Eliška, ale předchozí zápasy ukázaly, že se může dít mnoho a Sofča nastoupila odhodlaně tak, jak se na pořádný squashový zápas sluší. Sofča výraznou část zápasu dodržovala strategii, kterou se rozhodla využívat slabých míst soupeřky, její výkon byl v každém setu dokonce lepší a lepší, ale na dobře hrající Elišku to ještě nestačilo a po setech 4/11, 3/11, 6/11 se mohla z titulu Mistryň extraligy radovat děvčata z Moravské Slavie. A my jsme se mohly radovat z parádní stříbrné pozice a hlavně z předvedené hry a motivace všech hráček do dalšího tréninku. Záznam z nedělního finále můžete shlédnout zde.

Děkujeme všem hráčkám týmu za parádní sezónu, za jejich přístup a nasazení. Děkujeme všem fanouškům za podporu a Irče Vanišové za profi fotografie. Těšíme se na další squashové zážitky při letním tréninku a dalších podzimních zápasech!