Blog

Tým X zavelel k návratu

Tým X v minulé sezoně spadl ze druhé ligy a má před sebou jasný cíl – postoupit zpět! Potřebuje k tomu ovládnout svou skupinu 3. ligy. O prvním herním víkendu 21. a 22. října k tomu udělal první krok. Níže si můžete přečíst report kapitána Ščuči.

V sobotu 21. 10. jsme na domácích kurtech přivítali celé osazenstvo 3. ligy mužů, skupiny C. Čekali nás dva zápasy proti Král Squash Academy a Béčku z Ohradní. Kapitán nominoval silnou skvadru ve složení Filip Hátle, Tom Zach, Honza Sluka a Ščuča, a ještě přizval na pomoc Miloše Lišku z prvoligového týmu W.

První zápas proti Král Squash Academy začal slibně. Honza Sluka (#4) do toho šlapal hned od záčátku a nedal soupeřovi moc šancí, s přehledem 3:0 na sety, na zápasy 1:0. Druhý šel na věc Miloš (#1) vs. Symon Vongbounthanh. Symon je srdcař, ale taky slušný squashista. Miloš začal trošku nervózně (chápu, je to velká zodpovědnost hrát na první pozici za tak skvělý tým), ale postupně se uklidňoval a po boji si došel pro vítězství 3:0, na zápasy 2:0. Pokračoval Filip (#2) proti Jakubovi Klímovi. Filip nastoupil se standardně širokým úsměvem, ale bojovnost asi nechal po cestě v autě. Po prvním prohnaném setu se však zbrchal a začal hrál na Filipa, tj. běhat, a když to nejde, tak ještě víc běhat. A ono to zafungovalo – 3:1, na zápasy 3:0. Jako třešinku na pomyslném dortu si diváci počkali na poslední zápas Toma Zacha (#3) a Aleše Krále (který ráno psal, že nedorazí ani on, ani jeho pes). Pohledný squash, dlouhé výměny, Tom svým ladným pohybem pravidelně prozkoumával všechny čtyři rohy kurtu. Nebo spíš bych měl napsat, že v tomto zápase měl kurt rohů aspoň osm, a Tom je stejně v každé výměně všechny navštívil. Nicméně to na zkušeného soupeře nestačilo, 0:3 a celkově 3:1 na zápasy. První letošní vítězství jsme měli v kapse. Následovala dvouhodinová pauza, během které se tým občerstvil v nedaleké restauraci, a také probral taktiku na zbytek sezóny.

Druhý zápas proti Béčku z Ohradní zahájil Ščuča (#4) proti Milanovi Beránkovi. Ščuča si vcelku rychle uvědomil, že soupeř je levák, takže se pokoušel hru přenášet na jeho slabší (bekhendovou) stranu. První set k tomu i vcelku slušně běhal – 11:9. Ve druhém setu už kapacita plic pokulhávala, ale ve třetím přidal i zkrácenou hru a soupeř sem tam něco vykazil. Čtvrtý set se nevydařil a v pátem už soupeř diktoval hru, bohužel, po boji 2:3, na zápasy 0:1. Pokračoval Miloš (#1) a proti němu Aleš Novák. Hra na kočku a myš – oba se předháněli kdo dá líbivější úder, soupeř do toho už ale nepřidal moc pohybu, takže si Miloš pohlídal vítězství 3:0, na zápasy 1:1. Filip (#2) vs. David Freedom Svoboda, nepříjemný soupeř, který byl výrazně delší a jeho rozpětí rukou bylo od zdi ke zdi, a někdy i o kousek dál. Hra se odehrávala v tréninkovém nastavení, kdy Filip hrál všechno dozadu a soupeř všechno dopředu. Postupně se ale soupeřovy ruce zkracovaly a Filip si doběhl pro vítězství 3:1, na zápasy 2:1. Zakončit to mohl, a měl, Tom (#3) proti Radkovi Ungrovi. Tom na to šel chytře – chtěl, aby si soupeř hned od začátku myslel, že Tom na kurtu nechce být a že o hodně lépe by mu bylo třeba na poli při sklizni brambor. Ale soupeř mu na to neskočil a hrál si svoje, i když sám bojoval se zraněním stehenního svalu. Ve vlnách se Tom vždycky mentálně vracel na kurt a hned zase odjížděl na pole. První tři sety to nestačilo, i když to bylo o fous. Ve čtvrtém už to nestačilo vůbec, prohra 1:3, na zápasy 2:2, na sety 9:7, takže výhra, i když to byla spíš klausovská ne-výhra. Po prvním dnu jsme na (děleném) prvním místě s Hamrem, který nás předběhl o skóre.

V neděli jsme zamířili na dálný jih (Prahy) – do SBC Chodov. Na programu byly zápasy proti vedoucímu Hamru a poslednímu týmu tabulky SquashEspecial C. Soupiska opět solidní – Filip, Honza Johny Bílý, Ščuča a David Stíbal. K tomu další zapůjčený klenot z první ligy – Lukáš Kučiak. Bývalý kapitán tři hodiny před začátkem deklaroval virózu. Holt v Davli viróza chodí vždycky až ráno, ideálně ráno před ligou.

Začínali jsme proti Hamru – David (#4) vs. Jakub Psotta. Squash vs. fotbal, i když oba drželi v ruce raketu. David hrál, co bylo potřeba, soupeř běhal – nohy dobré, ruce už ne tak dobré (hlavně v zadní části kurtu). David si to pohlídal a vyhrál 3:0, na zápasy 1:0. Pokračoval Luky Kučiak (#1) vs. Pepa Fanta. Slušná přestřelka. Luky se do toho nechal chvílemi vtáhnout, ale po trošce koučingu zklidnil hru, začal hrát rovně dozadu a bylo vyřešeno. 3:0, na zápasy 2:0. Týmový kameraman Filip (#2) odložil telefon, oblékl dres velikosti XXXS a vběhl na kurt. Jeho soupeř měl jasnou taktiku – hrát to silou, a když to nevyjde, tak to hrát ještě větší silou. Skóre se převažovalo ze strany na stranu, první set 9/11, druhý 13/15, ve třetím už soupeř postával u zadní stěny a čekal, až mu to tam Filip šoupne (14/12), a ve čtvrtém setu zase nasadil kladivo a tepal a tepal. Bohužel 1:3, škoda té nepřesné hry. Příště to bude lepší. Na zápasy 2:1. Poslední nastoupil kapitán Ščuča (#3), proti němu Adam Čumpel. Zadání týmu znělo jasně – vyhrát. Tak jsem k tomu přidal „ve třech“ a šel na kurt. Kombinace rychlé hry dozadu a následného zkrácení fungovala, soupeř získal dohromady 10 bodů. 3:0, na zápasy 3:1, a třetí výhra v sezóně.

Završením víkendu byl zápas se SquashEspecial C, který mírně pozměnil sestavu z předchozího dne. Začal David (#4) vs. Antonín Procházka. Co jsem ze zápasu viděl, tak David hrál dobře, ale bohužel se mu kromě mladého Procházky přidali na kurt dva další soupeři – hlava a fyzička. První dva sety to šlo, ale pak už to bohužel David nedobojoval a odcházel z kurtu za stavu 1:3, na zápasy 0:1. Luky (#1) očekával hru proti kapitánovi mužstva Vítkovi Zachodilovi, ale ten asi ještě pořád četl pravidla na webu ČASQ, resp. sekci rozebírající nasazení rozhodčích na 3. ligu mužů, tak za něj musel zaskočit Michal Caudr. Pro nás neznámý hráč – hodně běhal, měl rychlou ruku, ale Luky si to pohlídal a rychlou a přesnou hrou si připsal vítězství 3:0, na zápasy srovnáno 1:1. Filip (#2) už se tolik neusmíval, protože ho čekal Martin Suk. Ano, to je ten, který nám v sobotu vysvětlil, že hrát se má se zavřenými dveřmi, jinak může dojít k úrazu! Filip se celý víkend postupně zlepšoval a v tomto zápase to šlo vidět – nepříjemný soupeř, dlouhé ruce, někdy dost nepředvídatelné údery. První dva sety se to přelévalo na obě strany (12/10 a 9/11), třetí si Filip pohlídal (11/1), pak asi začal přemýšlet jak sestříhá dnešní video na Instagram (9/11), ale poslední set zase ve slušném tempu 11/3, výsledek 3:2 a stav zápasů 2:1 pro nás. Kapitán Ščuča (#3) promasíroval už dost bolavý loket a šel hrát proti Štepánu Hájkovi. Halou znělo něco ve smyslu „se na to můžu vykašlat, na trojce/čtyřce ve třetí lize hraje Beránek a Ščučinský“, ale co naplat, začalo se hrát. Soupeř měl dobrou hru na bekhendu, naopak na forhendu (hlavně vzadu) dost chyboval. Ščuča se neplánoval pouštět do nějakého většího běhání, takže zkusil pokračovat v taktice rychle-dozadu-a-zkrátit. Vítězství 3:0 na sety, celkově 3:1 na zápasy.

Po prvním víkendu jsme obsadili první místo v tabulce, ale jen o skóre před druhou Ohradní. Hamr se mírně propadl, a pak s větším odstupem jsou další týmy. Nicméně slavíme 4 výhry, a to se počítá. 11 vyhraných zápasů vs. 5 proher (z toho bych tu s Králem nepočítal). Díky všem, kteří byli nominovaní a dorazili. Speciálně borcům z první ligy! Dopilujeme pár drobností, zapracujeme na mentální přípravě a v listopadu si to zopakujeme!