Blog

Tým Q po sedmi letech ve 2. lize

O uplynulém víkendu proběhly první zápasy 1., 2. a 3. ligy mužů ČASQ 2023/24, celostátní soutěže týmů. V této sezoně v nich letňanský Squash Modrý svět reprezentuje celkem pět týmů – W, Q, X, Y a PRO. V příštích dnech si můžete na našich webových stránkách přečíst reportáže z jejich vstupu do nové sezony. Začínáme reportem kapitána Filipa Čálka.

Q Tým, který se štěstím postoupil do druhé ligy, je zvyklý vyhrávat. Všem členům týmu však bylo jasné, že postup znamená i zvýšení kvality soupeřů, a tudíž že nás čekají zápasy, ve kterých budeme muset sem tam možná i mírně popoběhnout. Vinou zdravotních komplikací nejrůznějšího druhu, s nimiž se potýkala většina týmu, jsme tento ročník zahájili v nekompletní sestavě – Pavel Vohánka, Tomáš Pištěk a Filip Čálek. To, že jsme nastoupili pouze ve třech hráčích, znamenalo, že už na začátku prohráváme 0:1 na zápasy, a to jsme ještě ani nenazuli squashové boty. Nicméně bojovali jsme statečně. S týmem Českých Budějovic odehrál Pavel tři velmi vyrovnané sety, dva z nich musel rozhodnout až tiebreak. Bohužel štěstí se vždy přiklonilo na stranu soupeře a Pavel odešel z kurtu poražený. Tomáš nastoupil proti 23. hráči žebříčku ČR, měl tedy před sebou nelehký úkol. Zhostil se ho se ctí, nicméně kvalita byla na straně soupeře, prohrál 0:3. Filip první dva sety prohrál a bylo evidentní, že na soupeře po všech stránkách nestačí. Ale kdo se někdy díval na hollywoodské filmy ze sportovního prostředí, tak si umí představit, jak to dopadlo. Filip za stavu 0:2 na sety změnil svou hru, přestal kazit a dílčí happy end byl na světě. I tak jsme s týmem Českých Budějovic prohráli na zápasy 1:3.

Tomáš Pištěk pak nastoupil proti aktuálně 38. hráči žebříčku ČR z pražského United. Jeho role byla tedy opět nelehká. I tak začal velmi dobře a získal první set v poměru 11/8. I přes Tomášův velký odpor však nakonec prohrál, když jeho soupeř potvrdil žebříčkové umístění a další tři sety vyhrál. To, že Tomáš v celém zápase prohrál celkově jen o osm bodů však napovídá, že zápas rozhodně jednoznačný nebyl. Ještě více vyrovnaný zápas sehrál Pavel, který se ujal vedení 1:0 na sety, později 2:1. V rozhodujícím setu mu scházelo více klidu na raketě a musel přijmout porážku. Filip následně v celku jednoznačně prohrál a tím završil prohru 0:4 s týmem United.

V neděli vyrazilo Qčko na opačnou stranu republiky, do Teplic. Příjemnou změnou bylo, že posíleni o Petra Povolného jsme nastoupili již ve čtyřech. Proti tamnímu týmu předvedl parádní výkon Tomáš Pištěk a bez ztráty setu zápas vyhrál. Pavel předvedl, jak se u něj stává zvykem, velmi vyrovnaný zápas. Bohužel v koncovkách setů mu scházelo možná i trochu štěstí a prohrál 0:3. Petr Povolný svůj zápas rozehrál mistrně a ujal se vedení, když první sadu získal v poměru 11/8. Bohužel podobným skóre následující sety prohrál. Filip v prvních dvou setech nepředvedl nic extra. Ve třetím svou hru zlepšil, dostal soupeře pod tlak a vypracoval si tři gamebally. Tuto šanci však nevyužil a odešel z kurtu také poražen.

V utkání s hráči Mostu byl příběh veselejší. Petr předvedl velmi kvalitní výkon, když 3:0 vyhrál. Filip na něj nenavázal, na svého soupeře nenašel recept a stejným poměrem setů neuspěl. Nebyl by to Pavel, kdyby neodehrál vyrovnaný zápas. První set s přehledem vyhrál, další dva musel rozhodnout tiebreak a poslední už Pavlovi nevyšel. O naší výhře nad Mostem tedy rozhodl Tomáš, když nepřipustil jakékoliv dohady a pohodlně vyhrál 3:0.

Qčko tedy po prvním hracím víkendu obsadilo 7. místo, což vzhledem k absenci klíčových hráčů je možná i překvapení. Hráči si ověřili, že level druhé ligy je přeci jen jinde, takže si všichni parádně zahráli. I proto se těší na příští hrací víkend, kdy opět předvedou pár pěkných killshotů… a sem tam i mírně popoběhnou.