Blog

Na Republice juniorů to zase cinklo

Mistrovství ČR juniorů 2023 je minulostí, na třídenním turnaji reprezentovali Modrý svět kluci i dívky.

Letošní MČRJ, které se hrálo od 3. do 5. února v Brně, můžeme hodnotit jako úspěšné. Všichni hráči a hráčky si dobře zahráli, něco se vyhrálo, něco prohrálo, na konci i medaile zacinkaly a hlavně – po celý turnaj se všichni snažili, nic nevypustili, ukázali pokrok, jaký za uplynulé měsíce udělali po herní, psychické i fyzické stránce a nabrali inspiraci, co dál mohou zlepšovat. Modráckou výpravu tvořila opět početnější skupinka a mohla být ještě větší. Carine Fabiánová a Míša Líkařová si premiéru nechaly na příště, ačkoli se kvalifikovaly. Zato Petr a Honza Líkařovi si premiéru užili. Startoval také Honza Víšek, kterému se podařilo kvalifikovat po čtyřech letech. A nemohli chybět ani nejzkušenější David Linhart a Lukáš Kučiak, stejně jako hráčky extraligového týmu Sofi Hausknotzová a Anet Sezemská. Eva Klimešová bohužel hrát nemohla kvůli nemoci.

Patnáctiletý David Linhart nastoupil tradičně ve dvou kategoriích, letos mezi chlapci do sedmnácti let (B17) a do devatenácti let (B19). Loni skončil ve stejných kategoriích druhý, respektive pátý. Aktuálně 39. mužského žebříčku se většinu roku 2022 herně trochu trápil, ale během podzimu se mu podařilo v hlavě poskládat pár věcí, skokově se zlepšil a poslední měsíce předvádí velmi dobrou a zábavnou hru. Mezi nejstaršími chlapci B19 si David v prvním kole poradil s Patrikem Závackým 3:0. Ve čtvrtfinále ho čekal Šimon Rynt, jenž ho v říjnu dokázal sice poprvé porazit, ale v dalších dvou vzájemných střetnutích v listopadu již David hru opět kontroloval a ne jinak tomu bylo i teď. Po vítězství 3:0 se mohl těšit na sobotní semifinále. Do semifinále se David dostal i v kategorii B17, když bez ztráty setu přešel přes Adama Gerstdorfa a Filipa Waltera. V semifinále obou kategorií se David postavil proti Vojtovi Martinovskému. Tito hráči spolu během předchozích let sehráli nepočítaně zápasů, během roku 2022 už spolu hráli „jen“ třikrát. I Vojta se během posledních měsíců hodně zlepšil a v obou semifinále ukázal, jak moc. David nehrál vůbec špatně, byl po většinu času dobře nastavený, ale Vojta si přesnějšími údery a rychlejším tempem dokázal udělat na kurtu více prostoru a zaslouženě vyhrál oba zápasy o postup do finále 3:0 na sety. Po těchto zápasech byl David zklamaný, ale Vojta ukázal i v neděli, jak těžké je proti němu aktuálně hrát, když ve finále B19 přehrál naprosto dominantním způsobem Alexe Kelara, se kterým David teď hrává vyrovnaně. Najednou byl pohled na sobotní porážky trochu jiný. V neděli tedy Davida čekaly dva zápasy o třetí místo. V B17 si s přehledem poradil s Mikulášem Jandou a získal do sbírky další hezkou medaili. V B19 se mu pak postavil Martin Štěpán. Martin nebyl fyzicky úplně fit, o to víc se snažil Davida přemoct po mentální stránce. A podařilo se mu to. Pro Davida to byla zajímavá zkušenost a příště na něco podobného bude určitě lépe připraven. Sečteno, podtrženo, David na šampionátu potvrdil svůj zlepšený herní standard posledních týdnů. Všechny hráče, kromě svých tradičních souputníků Vojty a Martina, s přehledem přehrál. V příštích týdnech ho čeká mužská první liga a mezinárodní turnaje juniorů v Německu a Rakousku, kde může pokračovat v dalších squashových objevováních a zvyšování tempa své hry.

Mezi nejstaršími chlapci v kategorii B19 startoval také Lukáš Kučiak. Pro našeho osmnáctiletého borce to byla, vzhledem k věku, poslední účast na MČR juniorů. Luky se za poslední rok a půl mimořádně zlepšil. Bohužel během podzimu ho přibrzdilo zranění kotníku. Od prosince se pak opět mohl dostávat do formy a na šampionát byl nakonec dobře připraven. To ukázal hned první hrací den, ačkoli los turnaje byl přísný. V říjnu Luky dosáhl na své žebříčkové maximum – 6. místo v B19. Vinou zmíněného zranění však přišel o účast na turnajích v listopadu a prosinci a spadl na jedenáctou příčku. I to mělo vliv, že na Republice nebyl mezi nasazenými hráči a v prvním kole narazil na nasazenou dvojku Martina Štěpána. Luky odehrál velmi dobrý zápas. Většinou byl sice pod tlakem, ale proti jasnému favoritovi se dokázal držet ve výměnách a nezřídka soupeř chyboval nebo zahrál méně přesně a Luky dokázal vybojované pozice využít. Nakonec odešel poražen 9/11, 4/11, 10/12. V dohrávkách pak narazil na Mikuláše Jandu. Kluci hráli zajímavý a vyrovnaný squash. V dramatické koncovce prvního setu si Luky bohužel podvrkl kotník, naštěstí ten druhý, než se kterým měl problémy na podzim a naštěstí se mu podařilo preventivně spadnout, než se kotník zvrknul úplně. Následoval tříminutový čas na ošetření, během kterého si Luky kotník zatejpoval a pokračovalo se ve hře. První sada nakonec dopadla lépe pro soupeře – 11/13. Zdálo se, že Lukyho kotník nelimituje a druhý set byl stejně zajímavý a vyrovnaný jako první. Bohužel pro našeho hráče i stejně skončil – 11/13. Ve třetí sadě již bylo na Lukyho pohybu znát, že se kotník ozývá a že se o něj bojí. V sobotu Luky ještě nastoupil k dohrávkám o 13. – 16. místo proti Janu Gerstdorfovi, ale kotník o sobě dával vědět ještě hlasitěji než v pátek a po prohře 1:3 na sety již Luky z turnaje raději odstoupil, aby předešel závažnějšímu zranění. Na svém posledním juniorském MČR se Luky prezentoval velmi dobrým výkonem. Překvapil sám sebe, jak dobře dokáže hrát a dostal tak odměnu za tréninkové nasazení a poctivý přístup. Podvrknutý kotník bohužel ovlivnil jeho zápasy v dohrávkách a v kategorii B19 pak obsadil 16. místo. Kotník se snad brzy zahojí a Luky stihne ligové zápasy mezi muži a hlavně výjezd na mezinárodní turnaj juniorů do Německa.

Honza Víšek se za poslední měsíce ve squashi velmi zlepšil a není to jen díky adolescentnímu růstu, ale díky jeho disciplinovanějšímu přístupu k tréninku, kdy velmi významně ubylo duševně nepřítomných chvil a soustředí se na to, co chce zrovna zlepšit, je ochotný udělat pro zlepšení i věci, které mu nejsou dvakrát po chuti. Asi nejvíc o tom svědčí jeho vyřčený závěr po tomto turnaji, že pro ještě lepší fyzickou kondici bude častěji běhat. Ale na začátek, Honza se účastnil juniorského mistrovství ČR naposledy v roce 2019, tehdy v kategorii B13. Od té doby se mu kvalifikovat nepodařilo, až letos, zato s velkým přehledem. V kategorii B17 byl patnáctiletý Honza na 9. místě únorového žebříčku a při neúčasti jednoho hráče z top 8 byl v tomto turnaji dokonce nasazeným hráčem na pozici 7/8, což mu do prvního kola přisoudilo hratelnějšího soupeře. Honza vstoupil do turnaje velmi dobře, když s Ondřejem Hazuchou vyhrál první set 11/4. Pak začal výměny ztrácet, sice byly vyrovnané a často na vyšší počet úderů, ale většinou zahrál jako první nepřesně nebo chybně. První set zůstal nakonec jediným, který Honza vyhrál a další zápasy ho čekaly v dohrávkách. V nich sehrál první zápas s Antonínem Kachlířem. Zápas to byl pěkný a velmi vyrovnaný, rozhodovaly koncovky setů. Soupeř v nich byl však úspěšnější a Honza podlehl 8/11, 11/13, 10/12. Ke třetímu Honzově zápasu soupeř bohužel nenastoupil – Dominik Forgač po prohraném prvním kole odstoupil. V závěrečném zápase o 13. místo našel Honza opět velmi vyrovnaného spoluhráče – Patika Edelmanna. Vítězství ve výměnách se přelévala z jedné strany na druhou, přesné míče od obou protagonistů střídaly nepřesné a naopak, o napětí a herní náboj nebyla nouze. Honza nakonec odešel poražený 1:3 na sety – 8/11, 11/6, 9/11, 6/11. Přestoře se Honzovi nepodařilo zvítězit v žádném zápase, narazil na zajímavé spoluhráče, se kterými odehrál velmi dobré zápasy. Výsledkově mohly dopadnout klidně jinak, hra byla vyrovnaná. Ale něco tomu vždycky chybělo. Jak sám Honza uvedl, asi to byla ta nedostatečná fyzická kondice, která v rozhodujících chvílích měla vliv na přesnost úderů. Honza na turnaji nejlepších českých hráčů prokázal své zlepšení a je velmi pravděpodobné, že bude pilně trénovat, aby se dál zlepšoval. Nyní ho čekají zápasy ve třetí lize mužů a dva týdny poté turnaj v Rakousku.

Kromě Davida a Honzy V. nastoupil v kategorii B17 ještě Honza Líkař. I patnáctiletý Honza patřil v této kategorii mezi mladší hráče a na Mistrovství ČR juniorů startoval poprvé. A účast si zasloužil. Na žebříčku k 1. lednu mu patřila 22. pozice, což bylo poměrně daleko od top 16 potřebných pro kvalifikaci. Během ledna pak absolvoval juniorské áčko v Praze, na kterém skončil čtrnáctý. Získané body za toto umístění stačily na posun jen na 19. místo průběžného lednového žebříčku, který asociace vydala, aby junioři viděli, jak jsou rozdané karty před posledním juniorským turnajem před Mistrovstvím – béčkem v Brně. Honza Líkař stál před rozhodnutím, zda do Brna nejet a téměř jistě se na republiku nekvalifikovat, nebo se do Brna vydat, nutno podotknout, že sám, protože nikdo další z klubu se na tento turnaj již nechystal, a zkusit získat další body. Avšak ani ty by nemusely stačit. Honza se nakonec vydal vlakem na cestu, aby v Brně zabojoval a úsilí se mu vrátilo. Na určujícím žebříčku k 1. únoru poskočil na 18. příčku a protože dva hráči před ním se na MRJ nepřihlásili, Honza se mohl těšit na zápasy na vrcholné tuzemské juniorské akci. A hned v prvním kole si to střihnul s prvním nasazeným hráčem a pozdějším vítězem Vojtou Martinovským – 1/11, 1/11, 1/11. V dohrávkách si zahrál nejprve s Kristiánem Bořilem – 0:3 na sety a pak odehrál jeden z nejnapínavějších zápasů modrácké výpravy s Patrikem Edelmannem. První sadu prohrál Honza opravdu těsně – 10/12. Následující se mu podařilo získat výrazným rozdílem 11/4. Po dalších dvou sadách 8/11, 11/7 byla na řadě rozhodující pátá sada. Ta se více vydařila spoluhráči a Honza tak nakonec podlehl 2:3 na sety a obsadil celkovou 15. pozici. Honza nebývá se svou hrou moc často spokojený, ale cítil, že se mu dařily věci, které se mu třeba ještě na podzim nedařily a že nechybělo moc, aby se mu jich dařilo ještě víc. I on tak odjížděl s motivací do dalších tréninků.

Petr Líkař startoval na republice také poprvé, ve třinácti letech nastoupil v kategorii B15. Petr si během posledních měsíců vytvořil pověst snaživého a disciplinovaného hráče. Každý pokyn trenérů se snaží okamžíte uvést do praxe, je od první chvíle důsledný a díky tomu zapojuje nové technické prvky velmi rychle. Co se týká včasnosti a připravenosti na téčku, je Petr nejlepším příkladem v klubu. Čím déle mu takový přístup vydrží, tím více a dříve se naučí z nekonečného spektra zajímavostí squashového světa. Na turnaji ho v prvním kole čekal Antoním Kachlíř. Petr se mu herně pomalu přibližuje, druhý set ztratil těsně 12/14. Přesto ještě prohrál 0:3 na sety. V dohrávkách ještě více vyniklo Petrovo zlepšení. Suverénně si poradil s Patrikem Cvakem i s Dominikem Fukarem a čekal ho zápas o 9. místo s Janem Vaňkem. Jan byl favoritem utkání a ani Petr od sebe neočekával něco mimořádného. Ale jak je jeho zvykem, vstoupil do zápasu s čistou hlavou, bez bázně a hany a bylo na co se dívat. Petr vyhrál první sadu 11/7 a soupeř zjistil, že bude o co hrát. Kluci předváděli parádní výměny, vyběhávali zdánlivě ztracené pozice, přetlačovali se o aktivitu na kurtu, oba se maximálně koncentrovali. Druhý a třetí set byly vyrovnané a napínavé, oba skončily rozdílem pouhých dvou bodů. Bohužel pro nás Petr z nich žádný nezískal – 9/11, 9/11. Nakonec Petr nezískal ani čtvrtý set a favorit zápasu tak svou roli ustál. Ale pořádně se zapotil a vyjít Petrovi ještě něco o trošku lépe, mohlo být všechno opačně. Parádní zápas zakončil Petrovo vydařené třídenní vystoupení.

A vydařené vystoupení na letošní republice mají za sebou také Sofi Hausknotzová a Anet Sezemská, které svými výkony navázaly na úspěšné zápasy z posledního extraligového víkendu. V kategorii G19 svedl los naše děvčata dohromady již v prvním kole. Po výsledku 3:1 na sety se z postupu mohla radovat Sofi, která pak hrála semifinále proti Káje Šrámkové. Zápas s favorizovanou pozdější vítězkou turnaje Sofi vyšel, svým výkonem překonala samu sebe a s výsledkem 8/11, 7/11, 5/11 pokračovala spokojeně k duelu o třetí místo s Klárou Novákovou. Sofi svůj poslední zápas na juniorských republikách zvládla za tři šestky – tedy třikrát 11/6 a do kategorie dospělých si odnáší bronzovou medaili, svou celkově druhou medaili získanou na juniorských republikových šampionátech. Anet Sezemská hrála kromě kategorie G19 ještě kategorii G17. V devatenáctkách si nakonec uhrála 5. místo, když po prohře se Sofi zvládla oba dva následující zápasy bez ztráty setu, s Terezou Tichou i Vendy Boháčovou. V sedmnáctkách se jí podařilo přidat další cenný kov. V prvním kole si ve vyrovnaném utkání poradila s Janou Brodovou 12/10, 11/6, 11/9 a v semifinále zvládla nelehkou bitvu s Denisou Otáhalovou. Anet prohrála první sadu 9/11, ale v následujícím dějství zvládla stav setů vyrovnat – 11/9. A v dalších dvou setech hru výborně kontrolovala – 11/3, 11/4. No, a byl z toho postup do finále G17! V něm Anet čekala Kája Šrámková, která také hrála dvě kategorie. Vítězka kategorie G19 byla favoritkou i v tomto finále a i přes maximální úsilí Anet, která nikdy nic nevypustí, roli favoritky naplnila, odnesla si letos double a Anet cinklo příjemné stříbro.