Blog

Modrý svět na Mistrovství ČR, titul pro Annu

Ve dnech 3. – 6. března proběhlo v Praze Mistrovství ČR mužů, žen a masters. Hojné a úspěšné zastoupení na něm měl také Modrý svět.

Anna Serme prošla turnajem žen bez ztráty setu a suverenními výkony potvrdila současné postavení nejlepší hráčky ČR, když získala již čtvrtý mistrovský titul. Postupně si poradila se Zuzanou Outratovou, Veronikou Gaultier, Evou Feřtekovou a ve finále s Terezou Svobodovou. Annin náročný turnajový program po třech turnajích v USA a domácím šampionátu pokračuje středečním zápasem nizozemské ligy a po dalším přesunu bude v sobotu startovat na CIB Black Ball Open v Egyptě. Během Mistrovství byla v akci za kurtem další členka Modrého světa Irča Vanišová. Díky ní se můžete podívat na fotografie nejen z Annina semifinále a finále.

Výborného výsledku dosáhla také Terez Elznicová, která svými výkony opět prokázala, že patří k širší české špičce. Její 5. místo z tohoto šampionátu je sice o stupínek horší, než její dosavadní nejlepší výsledek, ale její hra se za poslední měsíce opět významně posunula. V turnaji si v prvním kole zahrála s týmovou spoluhráčkou Anet Sezemskou (3:1), ve druhém kole s Vendulou Boháčovou (3:0) a ve čtvrtfinále odehrála vyrovnaný zápas s Evou Feřtekovou, která ten den nakonec hrála lépe (1:3). V dohrávce o 5. – 8. místo pak Terez přehrála Veroniku Gaultier 3:1 na sety a o páté místo se již nehrálo, když Natálie Babjuková k závěrečnému utkání nenastoupila.

V turnaji žen nastoupily také další hráčky našeho extraligového týmu. Sofča Hausknotzová si v prvním kole zahrála s Marcelou Štochlovou, která také trénuje i v Modrém světě. Jejich zápas se nesl v přátelském duchu a Sofča ho kontrolovala 3:0 na sety. Ve druhém kole nastoupila Sofča proti Veronice Gaultier, ta se v průběhu Mistrovství tedy utkala s celkem třemi našimi hráčkami. Vzhledem k tomu, že Veronika odehrála v turnaji celkem čtyři zápasy, byl to pro ni takový modrácký turnaj 🙂 Zápas druhého kola Sofči a Veroniky začala lépe Sofča (12/10). A byla z toho tak překvapená, že lehce znervózněla a nakonec prohrála 1:3 na sety. Ale je to pro ni důležitá zkušenost, kterou stoprocentně využije při dalších příležitostech. V dohrávkách o 9. – 16. místo Sofča absolvovala další složitý zápas, neboť nastoupila proti kamarádce Zuzaně Outratové a dokázala vyhrát 3:1 na sety. V následném zápase s Eliškou Jičínskou byla poměrně jasnou favoritkou soupeřka, ale Sofča se nedala jen tak a v každém setu získala hodně bodů. Konečné skóre bylo 7/11, 9/11, 8/11. V závěrečném utkání o 11. místo proti Kristýně Vykouřilové se bohužel Sofče vůbec nedařilo, což se také stává, a po prohře 0:3 obsadila konečnou 12. pozici.

Anet Sezemská, kterou v prvním kole vyřadila Terez, si v dohrávkách o 17. – 32. místo nejdříve poradila s Terezou Tomkovou 3:0 na sety a pak ji čekal další duel s modráckou spoluhráčkou a kamarádkou Evou Klimešovou. Děvčata sehrála velmi vyrovnaný zápas, na jehož konci se mohla Anet radovat z výhry 12/10, 11/8, 6/11, 10/12, 11/7. Díky tomu se Anet dostala do části pavouka 17. – 20., kde narazila na Mariku Doubravovou, která nedala naší mladé naději mnoho šancí (0:3). O konečné 19. místo si Anet zahrála další vyrovnaný pětiseťák, což ona má ráda :-), a opět ho zvládla dovést do vítězného konce. Magdalénu Janečkovou nakonec přehrála 5/11, 3/11, 11/7, 11/6 a 12/10.

Eva Klimešová si po zápase s Anet také zahrála ještě dva zápasy. Předtím v prvním kole turnaje nestačila na favorizovanou Elišku Jičínskou (0:3), s Anet prohrála velmi těsně, ale poté také okusila chuť vítězství, když zvládla vyrovnané koncovky všech setů s Lucií Luksovou 11/9, 14/12, 16/14. v posledním zápase o 21. místo pak sehrála další vyrovnaný zápas s Markétou Zemanovou 10/12, 8/11, 11/8, 6/11 a obsadila 22. příčku.

Marcela Štochlová si po uvedeném zápase prvního kola se Sofčou zahrála ještě další dvě utkání a obě zvládla vyhrát! S Terezou Tomkovou vyhrála první set jednoznačně 11/2. Pak ale byla hra nesmírně vyrovnaná a o druhý set se hráčky přetahovaly až do stavu 17/15, kdy byla úspěšnější Marcela. Nejtěsnějším možným rozdílem 12/10 získala Marcela i třetí sadu a po vítězství 3:0 se chystala na zápas o 25. místo. V něm si zahrála s Terezou Stejspalovou, dávnou týmovou spoluhráčkou kapitánky našeho extraligového týmu Jany Sigačevové, když náš dívčí tým teprve vznikal a Jana hrála v jiném týmu. Marcela v utkání poměrně dominovala a po výhře 3:0 na sety byla konečná 25. pozice její.

Do turnaje kategorie Masters nad 60 let zasáhl Jarda Záruba, který se sportovně připravuje v Modrém světě a obhajoval druhé místo z předchozího šampionátu. V Jardově kategorii nastoupilo pět hráčů a hrála se skupina každý s každým. Jarda vstoupil do turnaje dokonale, když přehrál Milana Jiráska 3:0 na sety. Pak ale přišlo drobné zaváhání se Zdeňkem Peroutkou 4/11, 10/12, 7/11. Jarda tak potřeboval uspět v dalším zápase s Jaroslavem Novotným. Podařil se mu dobrý vstup do zápasu, první set vyhrál 11/7. Následující dva sety však bohužel prohrál 4/11 a 8/11. Jarda ale není z těch, co by se někdy vzdal a ziskem čtvrtého setu 11/8 dostal zápas do pátého dějství. Oba borci věděli, jak důležitý tento set je pro další vývoj turnaje a nedali si nic lacino. Závěr zápasu nakonec zvládl lépe soupeř 11/9 a Jarda si do výsledků zapsal druhou porážku. Na postavení mimo stupně vítězů nezměnila nic ani následná výhra nad vítězem celého turnaje Dušanem Kotorou 11/7, 11/13, 11/9, 11/8. Škoda, že to tentokrát na lepší než 4. místo nevyšlo, ale Jarda může být určitě spokojený, jak zvládl právě zápas s vítězem Dušanem a s významnou částí zápasu s Jaroslavem Novotným, na kterého v dosavadních vzájemných zápasech uhrál dosud jediný set.

Pavel Popelka zasáhl do kategorie masters nad 40 let. Tato kategorie je doslova našlapaná hráči, kteří se herně neztrácejí v klasické kategorii mužů a obsazují přední místa na mistrovských turnajích kategorie B. Jednoho z nich, Ondřeje Pavelku, přisoudil los Pavlovi do prvního kola. Překvapení se bohužel nekonalo a po porážce 0:3 hrál Pavel o 9. – 16. místo. Tam ho čekal nejprve zápas s Miroslavem Kolářem, hráčem nasazeným v turnaji jako 5/6, kterého však v prvním kole vyřadil obávaný Aleš Knotek. Ani zde se překvapení bohužel nekonalo, ačkoli se Pavlovi podařilo odehrát velmi vyrovnaně třetí sadu. Nakonec v ní podlehl až v tie-breaku 11/13. V následujícím utkání s Michalem Kulhánkem měl Pavel větší vůli po vítězství, nevypustil žádný balon a po setech 8/11, 12/10, 11/7 a 13/11 postoupil do zápasu o 13. místo, do kterého již soupeř Petr Nesládek nenastoupil a Pavel obsadil 13. příčku.

Irča Vanišová, ačkoli bezprostředně před šampionátem absolvovala náročný zubařský zákrok, který pro ni znamenal otevřenou dáseň po celý turnaj, se obětavě nevzdala své ústřední role a významnou část Mistrovství ČR 2022 zdokumentovala a ještě stačila povzbuzovat týmové kolegyně a klubové kolegy. Fotogalerii z Mistrovství si můžete prohlédnout zde.

Petr Steiner neobhajoval třetí příčku z minulého šampionátu masters nad 35 let a naplno se věnoval roli trenéra a rozhodčího. Navíc mu k tomu během turnaje přibyla ještě role komentátora, ve které se objevil po více než deseti letech. Záznamy mnoha zápasů včetně všech zápasů Anny Serme a čtvrtfinále Terez Elznicové najdete zde. A usměvné zajímavosti ze šampionátů z doby minulé, kdy Petr mnoho zápasů komentoval, ikdyž finálové zápasy už obstarali profesionálové, si můžete pustit zde a zde.