Blog

Junioři na prvním turnaji v novém roce

O víkendu 7. – 8. ledna junioři odehráli první oficiální turnaj ČASQ kategorie A v novém roce. Byla to předposlední možnost výrazněji ovlivnit postavení v žebříčcích, které rozhodnou, kdo se bude moct zúčastnit únorového Mistrovství ČR juniorů v Brně.

Sobotních klání na pražském Chodově se zúčastnila trojice kmenových modráckých reprezentantů za koučingu a podpory Terez Elznicové. A také trojice hráček, které jsou na hostování v modráckém ženském extraligovém týmu a které všechny startovaly v kategorii G19 (dívky do devatenácti let).  V kategorii G11 odehrála příjemnou premiéru na národním okruhu Míša Líkařová. V prvním kole narazila na pozdější třetí hráčku turnaje a nevedla si vůbec špatně. S Barborou Konečnou zvládla Míša vyhrát třetí sadu 15/13 a celkově hrála pěkně – dobře podávala, nedala nic zadarmo a někdy vyšel už i příjem z voleje. Ve druhém zápase čekala Míšu o poznání vyšší a silnější hráčka Eliška Nevřelová, které se dalo těžko vzdorovat, ačkoli třeba v prvním setu Míša uhrála 7 bodů. Poslední zápas pak Míša sehrála s Valiqou Khan a po setech 11/8, 11/4, 11/7 se mohla radovat z první výhry a celkového 6. místa. Míša se tedy v národní konkurenci nejmladších děvčat neztratila a s těměř stoprocentní pravděpodobností bude mít možnost hrát na únorovém Mistrovství.

V kategorii B15 si šanci na účast na Mistrovství pohlídal Petr Líkař (Míšin brašule). V prvním kole narazil na o poznání vyššího a silnějšího hráče, aktuálně čvrtého na žebříčku ČR, Adama Gerstdorfa. Pro Petra bylo zatím těžké ho zatlačit i když se maximálně snažil a nic nevypouštěl, celý zápas byl pozitivní a bavilo ho to. Z prvního zápasu tak Petr odešel poražen, ale všechny tři další zápasy suverénně ovládl 3:0 na sety a po výhrách s Adamem Coxem, Matějem Pospíšilem a Patrikem Cvakem obsadil konečné 9. místo.

Dalším modráckým sobotním reprezentantem byl Luky Kučiak. Luky musel na podzim vynechat několik turnajů kvůli zranění a nyní se vrací do herního rytmu. V kategorii B19 nastoupil v základní tříčlenné skupině C, která se velmi zajímavě zamotala. Jako první nastoupili Luky a Dominik Forgač. Vyrovnanou první sadu ukořistil poměrem 13/11 Dominik, následující dvě vyrovnané sady šly však za Lukym – 11/9, 12/10. Čtvrý set zvládl Luky ještě lépe (11/7) a připsal si ve skupině výhru. Následný zápas s nasazeným Mojmírem Zálešákem Lukymu moc nesedl a prohrál 0:3 na sety. S jednou výhrou a jednou porážkou věřil, a bylo velmi pravděpodobné, že si zahraje další dobré zápasy ve skupině o 4. – 6. místo. Ale zrodilo se velké překvapení! Když Dominik Forgač sehrál s Mojmírem parádní bitvu, kterou nakonec vyhrál v pátém setu 13/11, byl Luky odsunut na třetí místo ve skupině a čekala ho pak skupina o 7. – 9. místo. V té přehrál Patrika Edelmanna 3:0 na sety a prohrál s Radimem Juráškem 1:3 a obsadil 8. místo. Luky byl spokojený hlavně se svým prvním zápasem, v dalších by si od sebe představoval o něco lepší výkon. Do Mistrovství ČR má ještě čtyři týdny svou hru vyladit.

Sofča Hausknotzová, Anet Sezemská a Eva Klimešová si vydatně zahrály v pětičlenné skupině G19. Sofča si po čtyřech vítězných zápasech, kdy ztratila jediný set, zasloužila celkové 1. místo. Anet získala celkovou 2. příčku, když odehrála dva napínavé sety s nakonec třetí Klárou Novákovou (11/4, 9/11, 11/4, 13/11) a také s Evou (13/11, 16/14, 11/6). Eva v pomyslné cílové rovince brala 4. pozici. Sofča, Anet i Eva již mají kvalifikaci na MRJ jistou.

V neděli šla do akce čtveřice našich kmenových hráčů, koučovat a podporovat byla Anna Serme. Z hostujících hráček nastoupila Anet Sezemská, která jako jediná z nich ještě může hrát v nižší věkové kategorii. Také nedělní program obsahoval modráckou premiéru na národním turnaji – v kategorii G13 nastoupila Carine Fabiánová. A hned v prvním kole si připsala výhru, když soupeřka bohužel nedorazila. Pro Carine to znamenalo, že se dostala k lepším hráčkám do top 8, což při prvním turnaji nebyla zrovna snadná situace. Carine se snažila, ale soupeřky byly hodně silné. Přesto dokázala uhrát pěkné body, skončila na 8. místě a snad načerpala inspiraci do dalších tréninků.

Další tři modráčtí hráči nastoupili v kategorii B17. Bohužel ani jednomu z nich se nepodařilo postoupit přes první kolo. Honza Víšek ztroskotal na Tondovi Procházkovi (3, 2, 2), spokojený nebyl zejména s prací kolen při úderech a délkou úderů, což spolu souvisí. V dalších zápasech se to pak snažil zlepšit. Honza Líkař prohrál s Bedřichem Benešem (3, 2, 5), také měl kratší údery, než bylo potřeba a příliš brzy hrál dopředu. V dalších zápasech se tak snažil zlepšit ve hře do zadních rohů a pokrytí téčka. A Petr Líkař nestačil v prvním kole na Filipa Waltera (1, 2, 7). Petr hrál hezky, aktivně běhal, měl dobrou délku. Ale v předních rozích trochu zmatkoval a tak cílem do dalších zápasů bylo hrát vepředu jednodušeji.

V dohrávkách kategorie B17 pak svedl pavouk dohromady Honzu Víška a Honzu Líkaře. Jistotou bylo, že vyhraje Honza. Nakonec byl úspěšnější Honza Víšek a po setech 11/8, 11/7, 11/9 postoupil mezi prvních dvanáct hráčů turnaje, kde ho čekal nejdříve Patrik Edelmann. Kluci sehráli zajímavé pětisetové klání, ve kterém Honza sice vedl 2:1 na sety, ale soupeři se podařilo vývoj utkání zvrátit na svou stranu – 2:3 na sety. Následně hrál Honza Víšek o 11. místo s Lukášem Hogenem a opět to byla pětisetová bitva. Honza vedl 2:1 na sety, soupeři se však podařilo vyrovnat a rozhodovala napínavá koncovka pátého setu. Po ní nakonec zůstal Honzovi v ruce bohužel kratší konec – 11/13. Po výživném turnajovém průběhu bral konečné 12. místo a je velmi blízko kvalifikaci na juniorské mistrovství.

Lukáš Hogen na cestě k zápasu o jedenácté místo přehrál ještě Petra Líkaře (5, 8, 8) a nasměroval ho k zápasu o třináctou příčku, v němž nastoupil proti bráchovi Honzovi. Kluci spolu hrávají vyrovnaně, oba dva chtějí vzájemné utkání urvat na svou stranu. V tomto turnaji zvítězil Petr Líkař (8, 3, 8) a obsadil konečné 13. místo. Třináctiletý Petr hrál kategorii B17 poprvé a tak bodů potřebných pro kvalifikaci na MRJ má pomálu. Honza Líkař, po trochu smolném losu, kdy v prvním kole měl velmi náročného soupeře a další dva zápasy odehrál s více než známými klubovými kolegy, skončil na 14. pozici. Honza se zúčastnil kategorie B17 počtvrté a ke kvalifikaci na Mistrovství (každému hráči se počítá nejlepších šest výsledků za posledních dvanáct měsíců) mu pár bodů ještě schází.

Anet Sezemská zvítězila v kategorii dívek do sedmnácti let. V semifinále přehrála po zajímavém utkání Annu Zelenkovou 7/11, 11/5, 11/9, 14/12 a ve finále neztratila set s Annou Plzákovou.

Děkujeme všem našim hráčům za reprezentaci, trenérkám za cenné rady a podporu a držíme palce v dalším squashovém rozvoji. Posledním národním juniorským turnajem před Mistrovstvím republiky juniorů bude béčko 28. a 29. ledna v Brně, kde bude možné ještě získat výraznější bodové zisky, které mohou pohnout s umístěním v žebříčcích, respektive kvalifikací na Republiku. Další drobné body do žebříčku mohou hráči získat ještě na klubovém modráckém turnaji v pátek 27. ledna.