Blog

Junioři na Czech Junior Open 2022

O prodlouženém víkendu 21. – 23. ledna se v Praze konal první mezinárodní turnaj juniorů v Evropě po téměř dvou letech. Provázela ho velmi přísná hygienická opatření, přesto v atmosféře převládala hlavně radost všech účastníků, že se akci podařilo uskutečnit. Turnajem Czech Junior Open se měl rozběhnout tradiční kalendář evropských juniorských turnajů, ale rozjezd bude trochu pomalejší, než jsme doufali. S ohledem na aktuální situaci byly další velké turnaje zrušeny, zatím asi do poloviny března.

Na letošním Czech Junior Open nás reprezentovali 3 hráči z Juniorské školy squashe a 2 hráčky z extraligového týmu. Začněme našimi třemi odchovanci – Davidem Linhartem, Lukášem Kučiakem a Honzou Víškem.

David Linhart dal před šancí dosáhnout medailového umístění přednost kvalitnějším zápasům a nastoupil místo do své kategorie chlapců do 15 let do kategorie do 17 let. První kolo měl David volné a ve druhém se utkal s Faazilem Khanem z Kanady. David odehrál hezký zápas, ale z pozdějším čtvrtým hráčem konečného pořadí prohrál 9/11, 6/11, 7/11. V dohrávkách o 9.-16. místo měl bohužel opět nejdříve volné kolo – v pavoucích vznikala volná místa, když se nemalý počet hráčů z turnaje omluvil těsně před zahájením. David si poté poradil s Ukrajincem Maksymem Tokarem. Předvedená hra nebyla z Davidových nejlepších, přesto si utkání pohlídal 12/10, 11/8, 11/5. O konečné 9. místo pak David prohrál s Rusem Alexanderem Beloborodovem 7/11, 5/11, 5/11. Své účinkování v turnaji David shrnul takto: „Byl to super turnaj. Sice jsem hrál jen tři zápasy, ale dobré. První den jsem měl velmi těžkého soupeře. Vedl jsem si dobře, přesně, jak to mělo být, ale byl o něco málo lepší. Druhý zápas mi úplně nesedl, ale i přes tyto potíže jsem dokázal vyhrát. A poslední zápas se mi nepovedl, nehrál jsem moc dobře a tentokrát už to na soupeře nestačilo“.

Luky Kučiak nastoupil do kategorie nejstarších chlapců do 19 let. I zde byl pavouk ovlivněn zmíněnými odhláškami. Luky v prvním kole nastoupil proti Villemu Eskolovi z Finska. Po porážce 7/11, 8/11, 1/11 pak hrál ve skupině o 14. – 17. místo, kde se bohužel potkal už jen s Čechy. Favorizovanému Alexi Kelarovi podlehl ve třech setech (7, 3, 7), ale v zápase s Mojmírem Zálešákem úžasně zvítězil, když zvládl náročnou pětisetovou bitvu 11/9, 8/11, 2/11, 11/8, 11/7. V posledním zápase skupiny pak Luky vyzval Jana Holušu, ale zápas bohužel nedohrál. Luky o turnaji řekl, že „si ho užil. Hrál nejlépe, jak mohl, ale v prvních dvou zápasech to nestačilo. Další zápas se mu podařilo po velmi vyrovnaném souboji vyhrát 3:2 na sety. A poslední zápas musel bohužel předčasně ukončit kvůli zranění. Turnaj celkově hodnotí pozitivně a doufá, že příští dopadne o trochu lépe“.

Honza Víšek hrál mezi chlapci do 15 let. V prvním kole podehl nasazenému Wojciechovi Iwanovi z Polska 0:3 na sety (3, 3, 11) a v následných dohrávkách si připsal jednu výhru a dvě porážky. Nejdříve podlehl Bedřichovi Benešovi (4, 4, 5), poté Honza zvládl úspěšně náročný pětiseťák s Lukášem Hogenem 12/10, 11/8, 14/16, 2/11, 11/8 a v zajímavém zápase o konečné 21. místo podlehl Tylerovi Dromgoolovi z Irska 5/11, 10/12, 12/10, 1/11. Po turnaji nám pak sdělil, že „si turnaj užil, měl čtyři zápasy. Nejtěžší byl pětiseťák, který nakonec vyhrál. Turnaj se mu moc líbil“.

Turnaje se zúčastnila také dvě nám dobře známá děvčata – Sofie Hausknotzová a Eva Klimešová, která v této sezóně hostují v modráckém extraligovém týmu žen. Sofča nastoupila v nejstarší kategorii dívek do 19 let, která se nejdříve odehrávala ve dvou základních skupinách. Sofča zvládla přehrát Rakušanku Gioiu D´Alonzo 3:0 na sety (5, 7, 3), odehrála pěkný zápas s druhou nasazenou hráčkou turnaje a pozdější finalistkou Tamarou Holzbauerovou 5/11, 9/11, 9/11 a rozhodujícím zápasem o postup do utkání o 3. místo bylo klání s Kanaďankou Aleezou Khan. Sofča nevstoupila do zápasu dobře – 6/11, 0/11, ale jak ji známe, vůbec nic nevzdala a následující dva sety převrátila na svou stranu 12/10 a 11/9. Rozhodovala tak pátá sada. V té se Sofče dařilo méně, soupeřka brala výhru 11/4. V posledním utkání o závěrečnou 5. pozici se Sofča potkala s jí dobře známou Vendulou Boháčovou, se kterou po mnoho let sváděly náročné vyrovnané zápasy. Tentokrát ale Sofča vyhrála poměrně jistě 11/8, 11/7, 11/6. Sofča nám pak prozradila, že: „před zápasem s Vendy byla nejvíc nervózní z celého víkendu. Věděla, že ji dokáže porazit a bála se, aby to nepokazila nebo nepodcenila. Ale podařilo se a nakonec si veze krásné 5. místo“. Eva Klimešová začala turnaj dívek do 17 let v prvním kole zápasem s belgickou hráčkou nasazenou 3/4 Chloé Crabbé, která byla nad její síly (4, 3, 2). V dohrávkách o 9. – 16. místo pak Eva sehrála vyrovnaný zápas s Rumunkou Denisou Ghiorghisor 6/11, 7/11, 12/14 a v zápase o konečné 13. místo si Eva poradila se Zuzanou Outratovou 11/9, 11/8, 11/3.  Eva pak zhodnotila své účinkování na turnaji stručně a výstižně: „Mohlo to být lepší, ale zahrála jsem si“.

Jsme rádi, že všichni hráči mají ze své účasti hlavně dobré pocity a držíme jim palce, ať přibývají další. Na příští turnaje se k nim třeba připojí i někdo další.