Blog

Hráči MS na stupních při áčkovém víkendu

Ve dnech 28. – 29. října proběhl tzv. áčkový víkend. Takový víkend se během squashové sezony koná každý měsíc kromě března. V rámci víkendu se na jednom místě konají turnaje mužů a žen nejvyšší kategorie A a turnaj mužů kategorie B. V sobotu se šestnáct nejvýše postavených z přihlášených mužů účastní kategorie A a také všechny přihlášené ženy odehrají turnaj kat. A, v neděli hrají další muži kategorii B spolu s medailovými zápasy mužů A. Říjnový áčkový víkend proběhl v Hradci Králové. Na Memoriálu Jany Kosinkové, ženy výrazně spjaté s českým squashem a zejména s královehradeckým squash centrem a tamním klubem, kterému se velmi intenzivně věnovala, startovali hráči a hráčky z Modrého světa.

Nedělního mužského béčka se zúčastnili David Linhart, Luky Kučiak a Petr Veselý. A co více bychom si mohli přát, než že si naši borci spolu zahrají finále. Snad jen to, že budou na stupních vítězů všichni tři. Na to si sice ještě musíme počkat, ale to finále se podařilo! David Linhart a Petr Veselý zvládli v pavouku všechny nástrahy. David, nasazený jako 3/4, si ve druhém kole s přehledem poradil s Rudolfem Korbelářem a ve čtvrtfinále ho čekal náročný mač s hradeckou ikonou Jirkou Vlčkem, který umí herně velmi slušně potrápit, což potvrdil i v tomto zápase. První sadu získal Jirka 11/9. Davidova výrazná odpověď přišla v zápětí (11/3). Další sety pak David přidal díky výborně zvládnutým koncovkám 12/10 a 11/9. První set David ztratil i v semifinálovém utkání s Tomášem Novákem a i zde přispěchal s ráznou odpovědí – 11/3, 11/4. Čtvrtou sadu pak David zvládnul ukončit opět v koncovce setu 12/10. Davidův spoluhráč z modráckého týmu W Petr Veselý, nasazená jednička turnaje, si ve druhém kole poradil s domácím borcem Michalem Hamáčkem 3:0 na sety. Ve čtvrtfinále ho pak čekal Václav Pavlovec, jenž v prvním kole v pěti setech vyřadil Lukyho Kučiaka. Petrovi se podařilo Lukyho pomstít výhrou 3:0. O poznání více se Petr zapotil v semifinále s Petrem Zlámalem, ale i tuto překážku v cestě do finále zvládl, když rozhodující pátý set vyhrál 11/7. Finále našich borců pak nabídlo poměrně jednoznačný průběh. David Linhart si po výhře 3:0 mohl užít svůj druhý triumf na turnajích mužů kat. B. Třetí z našich borců Luky Kučiak neměl dobrý vstup do turnaje – v prvním kole prohrával velmi rychle 0:2 na sety s Václavem Pavlovcem. Poté se dokázal chytit a dvěma vyhranými sety dostal utkání do páté sady. Tu bohužel zvládl lépe Václav Pavlovec (11/6). V dohrávkách pak Luky přehrál Martina Šimku a Radima Valáška. V zápase o 17. místo pak podlehl Petrovi Podanému 7/11, 11/13.

Na sobotním turnaji žen A hrály Terez Elznicová, Tea Široká a Sofi Hausknotzová. Los si s nimi doslova pohrál. V prvním kole na sebe narazily Terez, čtyřka žebříčku ČR, a Sofi. Děvčata spolu odehrála čtyři vyrovnané sety, po nichž do čtvrtfinále postoupila Terez Elznicová. A v tomto čtvrtfinále na Terez již čekala Tea Široká, pětka českého žebříčku, která první kolo přešla s přehledem s Laurou-Liisou Lilleleht. Vzájemný duel Terek sedl více Tee, která pak vyzvala v semifinále nasazenou jedničku Káju Šrámkovou. Tea odehrála velmi vydařené utkání, kterému chyběl snad jen lepší výsledek. Nevyužité gemboly v první a druhé sadě znamenaly průběžný stav 13/15, 10/12. Další sada již byla méně vyrovnaná a pozdější vítězka turnaje Teu do finále nepustila. Přesto to cinklo. Utkání o třetí místo s Evou Feřtekovou, třetí hráčkou žebříčku ČR, Tea zvládla vyhrát v pěti setech – 9/11, 11/4, 11/5, 9/11, 11/8. Terez Elznicová si po vyřazení ve čtvrtfinále střihla v dohrávkách také pětiseťáček, s Riou Alexovou, osmou hráčkou žebříčku, dokázala zajímavý duel dovézt do vítězného konce – 16/14, 12/14, 11/4, 6/11 a 11/8. K následnému utkání o páté místo Terez již nenastoupila ze zdravotních důvodů. Sofi Hausknotzová nakonec obsadila 10. příčku, když přehrála Lauru-Liisu Lilleleht a v závěrečném utkání nestačila na Tamaru Holzbauerovou.

Další áčkový víkend se uskuteční 11. – 12. listopadu v Praze. Budeme doufat, že se v jeho průběhu budou naši hráči a hráčky potkávat na kurtu o něco méně a když, tak hlavně v zápasech o medaile.