Blog

Extraligová děvčata hrála velmi dobře a jsou druhá

Víkend 19. – 20. února nabídl další čtyři kola extraligy žen ČR. Bylo k vidění mnoho zajímavých a napínavých zápasů! A navíc se dařilo našemu týmu, takže paráda. Další extraligové zápasy se uskuteční v sobotu 16. dubna v Modrém světě!

Předchozí dva hrací víkendy náš tým E nastupoval v improvizovaných sestavách. První hrací víkend v listopadu byla na výjezdu na profesionálním turnaji PSA jednička týmu a dlouhodobě nejlepší česká hráčka Anna Serme, více prostoru tak bylo pro juniorky, které tým doplnily před sezónou. Na pozici jedničky je vedla naše odchovankyně a již zkušená hráčka, která v týmu působí přes deset let, Terez Elznicová. Ta dokázala vyhrát všechna svá utkání s Marikou Doubravovou, Karolínou Šrámkovou a Michaelou Doležalovou, nicméně týmu se podařilo celkově vyhrát ze tří zápasů jeden, když k tomu přispěla také Sofča Hausknotzová výhrou nad Lucií Luksovou. Aneta Sezemská si sice výhru nepřipsala, ale v případě této čtrnáctileté hráčky jde hlavně o nabírání zkušeností. A i tak při premiérovém extraligovém startu hrála moc dobře a s Anežkou Stockelovou prohrála až v pátém setu 10/12 a s Veronikou Malinowskou po čtyřech setech.

Druhý hrací víkend v prosinci naopak chyběla Terez Elznicová a nastoupit mohla Anna Serme. Ale aby to nebylo tak snadné, konal se v ČR v termínu extraligy profesionální turnaj PSA, kterého se Anna a i další české hráčky účastnily. Svaz zareagoval tak, že místo konání extraligy přesunul do místa konání zmíněného turnaje a hráčky účastnící se turnaje měly možnost odehrát i extraligu. Podmínky to nebyly komfortní, asi není třeba široce rozebírat, že zápasy odehrané v turnaji ovlivnily některé hráčky v zápasech extraligy a naopak. Pro náš tým bylo přínosné to, že při absenci Terez byla s mladými hráčkami Anna, vynechala pouze jeden zápas. Premiérový start v extralize si připsala Eva Klimešová a stejně jako Aneta předchozí víkend, počínala si vemi dobře a chyběl jen kousek, aby své soupeřky ještě významněji potrápila. S jasně favorizovanou Tamarou Holzbauerovou odehrála tři pěkné sety, v nichž zaznamenala celkem 18 bodů, v zápase se Zuzanou Severinovou prohrála ve čtyřech setech, když Eva byla velmi blízko dovést utkání do pátého setu – ve čtvrté sadě podlehla 12/14. Tým dokázal během víkendu vyhrát celkově dvě utkání ze tří, když k výhrám Anny přidala dvě vítězství Sofča Hausknotzová, s Michaelou Doležalovou 3:0 a s Barborou Brodovou 3:1.

Po odehrání poloviny základní části soutěže bylo možné velmi kladně hodnotit zapojení a nasazení nových mladých hráček Anety a Evy. Obě odehrály zajímavé zápasy, maximálně se snažily a proti některým hráčkám dokonce nebyly daleko od vítězství. Ukázaly své kvality, že jsou týmu přínosem a že svou hru stále zlepšují. Důležitými výhrami týmu přispěly Anna, Terez a Sofča a bylo patrné, že absence předních hráček výsledky týmu zatím ovlivňuje. Navíc další hrací víkend měla opět chybět Anna, kterou čekal další turnaj PSA v zahraničí. Byli jsme tak rádi, když v průběhu ledna doplnila tým kvalitní a zkušená hráčka Kateřina Týcová právě pro případy, kdy některá z dosavadních předních hráček bude chybět.

Únorový hrací víkend tedy za tým hrály Terez Elznicová, Sofča Hausknotzová, Kačí Týcová, Anet Sezemská a Eva Klimešová. V prvním utkání nastoupil proti našim děvčatům tým Viktoria Brno Erin´s flag Irish Pub. Nejdříve Anet proti Rianě Alexové dokázala uhrát set, ale po prvním zápase byl průběžný stav 0:1. O vyrovnání se šla pokusit Terez proti Marice Doubravové a nevypadalo to vůbec dobře. Terez chyběla přesnost úderů do zadních rohů a Marika nekompromisně trestala nepřesnosti – průběžně 0:2 na sety. Naštěstí Terez svou hru dozadu včas srovnala, zvykla si na kurt a po setech 11/4, 11/9 a 11/4 zápas otočila a srovnala průběžný stav zápasů na 1:1. Rozhodnutí měl tedy přinést zápas Kačí s Kristýnou Vykouřilovou, která poslední půlrok předvádí velmi dobré a stabilní výkony. Kačí se podařilo vyhrát první set, ale hra byla vyrovnaná a tak nebylo překvapením, když Kristýna srovnala na 1:1 na sety. Kačí se pak dokázala srovnat se vším, co její první zápas v ČR po dvou letech a v novém týmu přinesl, a vyhrála v dalších setech 11/5 a 11/4 a přinesla týmu rozhodující druhý bod k vítězství.

Další utkání bylo proti prvnímu týmu průběžné tabulky základní části Girl Power. V utkání hráček na pozici č. 3 nejprve Kačí přehrála Tamču Holzbauerovou 3:0 na sety. Pak nastoupily jedničky obou týmů, Terez proti Natálii Babjukové, která zažívá jedno z nejlepších období své dosavadní kariéry. Terez se nepodařilo dostat do vhodného tempa, Naty hru kontrolovala svými tradičními loby a dropy a bylo srovnáno na zápasy 1:1. Rozhodující zápas sehrály na pozici č. 2 Sofča a Eva Feřteková. Ačkoli Sofča ukázala, jaký herní posun za poslední půlrok udělala, na zkušenou Evu to zatím nestačilo a náš tým odešel poražen 1:2 na zápasy.

V neděli pak čekal modrácké hráčky nejprve zápas s ostravským SC Fajne A. Nastoupili jsme ve složení 1. Terez, 2. Kačí, 3. Eva. V prvním zápase s Barborou Brodovou se Eva trošku hledala. Po dvou setech se dostala do lepšího tempa, přesto podlehla ve třetí sadě 8/11 a po výsledku 0:3 na sety se Fajne ujalo vedení. Následoval zápas jedniček – Terez a Terky Široké. Terez už v poslední době neměla s Terkou dobrou bilanci, navíc ve vzájemných zápasech těžko kontrolovala hru. Přesto jsme věřili v úspěch a první set ukázal, že by to mohlo jít – 11/4. Výměny v dalším průběhu zápasu byly neskutečně napínavé. Spoluhráčky v obou týmech hnaly své naděje kupředu, mohutně podporovaly po každém úspěšném míči i nevydařené výměně. Soupeřka dokázala vyhrát druhý set 12/10 – 1:1 na sety. Opravdu rozhodovala každá drobnost, každý těsný aut, přesně trefený winner, těsně doběhnutý míček, pro obě hráčky to bylo náročné, ale pro diváky zajímavé utkání. Terez ho zvládla lépe! Třetí a čtvrtou sadu dokázala převážit na svou stranu, v obou případech 11/9 a srovnala stav zápasů na 1:1. Rozhodnutí mělo přinést utkání Kačí s Terkou Svobodou. První set byl jasnou záležitostí. Terka naši hráčku doslova vystřílela 11/2. Po jakékoli Kaččině nepřesnosti přišel Terčin nekompromisní winner. Druhá sada nabídla podobné situace. Ale Kačí dokázala svou hru zpřesnit, nenabídla Terce tolik pozic, ta udělala i nějakou chybu a při skóre 13/11 pro Kačí bylo na sety srovnáno. V dalším průběhu se naší hráčce dařilo hru mnohem více kontrolovat, hrála více podél stěny, soupeřce ještě více ubyly příležitosti a ty, co zůstaly, nevždy využila. Po setech 11/3, 11/5 mohla Kačí slavit výhru 3:1 na sety a celý tým pak 2:1 na zápasy.

Posledním soupeřem byla Moravská Slavia Dream Team. Začaly opět hráčky na pozici č. 3. V tomto utkání to za nás byla Kačí a za Slavii Veronika Gaultier, manželka bývalého mistra světa Gregoryho Gaultiera, dříve Koukalová a stále sestra mnohonásobného mistra ČR Jana Koukala. Veronika je velmi zkušenou hráčkou, mezi její silné stránky patří zejména čtení soupeřky a přesná hra do předních rohů, mezi slabší stránky hra dozadu a trpělivost v delších výměnách. Toho Kačí dokázala využít a zvítězila 3:0 na sety. Z pohledu týmu mohla utkání rozhodnout Terez Elznicová v zápase s Eliškou Jičínskou. Hra v prvních dvou setech se vyvíjela podle očekávání. Eliška doběhla téměř vše, zaznamenala několik winnerů, několik chyb, stejně tak naše hráčka. Po docela vyrovnaném průběhu bylo však skóre z pohledu Terez 8/11, 11/13, tedy 0:2 na sety. K tomu tři předchozí náročné zápasy s Marikou, Naty a Terkou Široku v nohách, těžko si představit další pětiseťák… Tak nám ho děvčata ukázaly 🙂 Terez za celou dobu v ničem neubrala, nebyla na ní znát žádná únava a po setech 11/6, 11/6 a 11/6 zápas opět otočila. Stav na zápasy 2:0. Už jen korigovat týmové skóre tak mohla na pozici č. 2 Karolína Šrámková, proti které nastoupila Sofča. Karolína byla favoritkou utkání, ale Sofča se na kurtu ničeho nezalekla a nezřídka kontrolovala hru, svou soupeřku tlačila. Samozřejmě i Karolína tlačila Sofču a obě děvčata zarputile bránila, dokud nějaký nepřesnější míč právě útočící hráčky neznamenal obrat rolí ve výměně. Sofča podle mnohých odehrála svůj nejlepší zápas v životě, hrála opravdu dobře. Přesto je potřeba uznat aktuální kvality soupeřky, která zvítězila 3:0 na sety.

V průběžné tabulce se modrácká děvčata posunula na druhé místo a těší se na domácí zápasy v sobotu 16. dubna v Modrém světě. Budeme rádi, když se přijdete podívat na nejlepší ženský squash v ČR!