Blog

Anna Serme odehrála tři turnaje v USA

Na třech turnajích v USA startovala v posledních třiceti dnech nejlepší česká squashistka a hráčka Modrého světa Anna Serme. Nyní už se chystá na Mistrovství ČR, které se uskuteční tento víkend v Praze.

Anna svou túru po Státech začala na konci ledna v Clevelandu, bronzovém turnaji profesionálního okruhu PSA s dotací 51 tisíc USD. V prvním kole nastoupila proti francouzské squashistce Enoře Villard, 38. hráčce světa. Anna sice nevstoupila do zápasu nejlépe – soupeřka se v prvním setu ujala vedení 5/1 na body, ale Anně se během dalších výměn podařilo srovnat na 6/6 a vše bylo otevřené. Za stavu 8/9 však soupeřka přidala důležité dva body a získala první set v poměru 11/8. Začátek druhé sady vyšel Anně mnohem lépe a udržovala si náskok dvou až čtyř bodů – 2/0, 5/2, 7/3, 8/5, 9/7. I v koncovce si Anna vypracovala a využila příležitosti, nicméně soupeřka se nedala a využila opakovaných výměn, které jí rozhodčí ve v zásadě prohraných pozicích přisoudil kvůli bránění ve hře. Enora nakonec získala druhou sadu poměrem 11/9 a po dvaceti minutách hry vedla 2:0 na sety. Ačkoli třetí set nebyl vůbec krátký, trval 7 minut, Anna se z nevydařené koncovky předchozího setu nedokázala uvolnit a prohrála i třetí sadu. Bezprostředně po zápase Anna zhodnotila, že první dva sety mohly dopadnout jakkoli, soupeřka ji nijak výrazně nepřehrávala, naopak jí se dařilo míče dobře tlačit dozadu a byla spokojená i se hrou dopředu. Nespokojená naopak byla s posouzením bránění ve hře v koncovce druhého setu a s tím, že ji to ovlivnilo ještě v setu následujícím.

Další americkou zastávkou po krátkém pobytu doma byl turnaj Squash on Fire v hlavním městě Washingtonu, opět bronzový turnaj s dotací 50 tisíc USD. Anna nastoupila v prvním kole proti 21. hráčce světa Nada Abbas na skleněném kurtu a poprvé její zápas vysílala živě v nejvyšší kvalitě televize Squash TV. Ačkoli Nada byla nakonec lepší, Anně zápas sedl. Od začátku měla dobrou délku úderů do zadních rohů a výborné loby, kterými nepouštěla soupeřku do většího tlaku. Sama byla v nabídnutých příležitostech kreativní a mohli jsme sledovat pěkný zápas a jeden z nejlepších dosavadních Anniných výkonů. Její tepová frekvence dosáhla během zápasu na hodnotu 198, což svědčí o vysoké intenzitě, přes kterou Anna hrála v dlouhých výměnách celý zápas velmi dobře v defenzivě i v útoku. Přesto Egypťanka Nada Abbas zvítězila 3:0 na sety za 27 minut.

Poslední zastávkou před národním šampionátem byl platinový turnaj Windy City Open v Chicagu s dotací 250 tisíc USD. Turnaje se zúčastnila světová squashová špička, zápasy bylo možné sledovat na youtube kanále turnaje a na Squash TV. Annu v prvním kole čekala Skotka Lisa Aitken, 34. hráčka světa. Podle očekávání to byl opět náročný zápas, ono také jaké jiné zápasy čekat na turnajích nejlepších hráček na světě. Anna se snažila rytmus hry spíše zpomalovat, ale nešlo jí to tak dobře, jak by si představovala, soupeřčin tlak byl výrazný. Ve třetím setu se Anně dařilo o něco více, ve vyrovnané koncovce si dokázala jít aktivně pro body a převážila skóre ve svůj prospěch 12/10. Ve čtvrtém setu se Lise podařilo hru přitvrdit, Anna byla s ubývajícími silami méně trpělivá, nadbytečně volila křížné míče místo rovných a udělala několik zbytečných chyb. Celkově podlehla za 34 minut 5/11, 6/11, 12/10, 4/11. Přesto byla spokojená, poprvé získala ve vzájemných zápasech těchto levorukých hráček set.

Anna se tedy tento víkend představí v Praze na národním šampionátu, po něm ji čeká turnaj v Egyptě a na konci března slavné British Open.